Czy diety krajowe i zagraniczne z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą (...)

Czy diety krajowe i zagraniczne z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przeychodów?

W odpowiedzi na pismo z dnia 25.05.2004 r., dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet krajowych i zagranicznych przez prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu polegająca na świadczeniu usług transportowych, Naczelnik Pierwszego Urzędu w Tarnowie działajac na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje co następuje.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą, a także osób z nimi współpracujących - w części przekraczających wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Przedsiębiorca może zatem zaliczyć w koszty działalności diety, jednakże w ograniczonej powołanym przepisie wysokości. Warunkiem zaliczenia jest odbycie podróży służbowej.

Porady prawne

Jednakże w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportu samochodowego brak jest uzasadnienia dla przyjęcia, że wykonywanie przez te osoby zadań poza miejscowością podaną w zgłoszeniu o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, wiąże sie z odbyciem podróży służbowej. Należy bowiem przyjąć, iż świadczenie usług transportowych w ramach wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej stanowi istotę tej działalności, a zatem nie mogą być utożsamiane z podróżą służbową. W konsekwencji oznacza to, że diety które przysługują wyłącznie z tytułu podróży służbowej osób prowadzących działalność nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu w firmie. W związku z powyższym stanowisko Podatnika dotyczące zaliczenia w koszty wartości diet jest niezgodne z przepisami prawa podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika