1. Czy mam prawo do rozliczenia prowadzonej działalności w postaci zryczałtowanego podatku dochodowego (...)

1. Czy mam prawo do rozliczenia prowadzonej działalności w postaci zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli zawre umowę najmu nieruchomości nie związanej z prowadzoną działalnością i przychody z tego tytułu będę rozliczał na podstawie ryczałtu podatkowego w wysokości 8,5 %?
2. Czy zawieranie kolejnych umów najmu z kolejnymi najemcami umożliwia mi składanie przez małżonków oświadczeń w sposób dowolny zezwalający na określanie które z małżonków będzie opłacało podatek i w jakiej formie z tytułu kolejnych zawieranych umów najmu?

W związku z pismem z dnia 20 kwietnia 2004r. (data wpływu 26.04.2004r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje, że stanowisko Pana w kwestii:

1) Prawa do rozliczania prowadzonej w zakresie handlu działalności gospodarczej opodatkowanej 3% podatkiem zryczałtowanym, w przypadku zawarcia umowy najmu nieruchomości nie związanej z tą działalnością i opłacania z tego tytułu podatku zryczałtowanego 8,5 % jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 120 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (jedn. tekst: Dz.U. z 2000r. Nr 144 poz. 930 ze zm.), zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych opodatkowane mogą być zarówno przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli nie podlegają ustawowemu wyłączeniu z takiej formy opodatkowania na podstawie art. 8 ustawy o ryczałcie, jak również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Porady prawne

Natomiast, na podstawie art. 14 ust. 1e ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst: Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), przychody z najmu, podnajmum dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli przedmiotem umów są składniki majątku związanego z działalnością gospodarczą, uważa się za przychody z działalności gospodarczej.

2) Składania przez małżonków oświadczeń w sposób dowolny zezwalający na określanie które z małżonków będzie opłacało podatek i w jakiej formie z tytułu kolejnych zawieranych umów z kolejnymi najemcami, jest nieprawidłowe.

W myśl art. 9 w/powołanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu za dany rok podatkowy podatnik składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił zaprzestania uzyskiwania przychodów z tego źródła lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się że przychody z najmu nadal opodatkowane będą ryczałtem.

Zgodnie z art. 8 ust. 1, 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 12 ust. 5 - 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, małżonkowie między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający ze źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy (m.in. najem), przychody ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych, mogą złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu lub przychodu przez jednego z małżonków. Wybór zasady opodatkowania całości dochodu lub przychodu przez jednego z małżonków, obowiązuje przy zapłacie zaliczek, składaniu deklaracji za cały dany rok podatkowy i składaniu zeznania rocznego oraz przy dokonywaniu wpłat na ryczałt za cały dany rok podatkowy.

Art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako źródło przychodu wymienia najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, poddzierżawę działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Jak wynika z w/powołanych przepisów, źródłem przychodu w stosunku do którego przez cały rok podatkowy obowiązuje raz wybrana forma opodatkowania, jest najem, a nie pojedyncza umowa, zatem wybrana forma opodatkowania obowiązywać będzie w stosunku do wszystkich zawieranych kolejno umów, do czasu zgłoszenia zmiany formy opodatkowani lub zaprzestania uzyskiwania przychodów. Natomiast wskazanie jednego z małżonków do opodatkowania całości przychodu lub dochodu dotyczy tylko tego roku podatkowego, w którym oświadczenie zostało złożone.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika