1. Przepisy k.p.a. jak i Ordynacji podatkowej nie określają, czy opinia sporządzona przez kilku biegłych (...)

1. Przepisy k.p.a. jak i Ordynacji podatkowej nie określają, czy opinia sporządzona przez kilku biegłych musi być wyrażona w kilku osobnych dokumentach, czy wystarczy opisanie wyników ekspertyzy i przedstawienie oceny kilku biegłych w jednym akcie.
2. Mając na względzie art. 14 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do końca 1998 r. należy stwierdzić, że w przepisach regulujących postępowanie podatkowe, ustawodawca mówiąc ?opinia biegłych? miał na myśli rodzaj dowodu, a nie liczbę specjalistów, których ocenę winien poznać organ podatkowy. Zatem ze względu na wykładnię systemową i celowościową należałoby dopuścić możliwość skutecznego przeprowadzenia dowodu z opinii jednego biegłego.
3. Ustalenie wartości rynkowej zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych winno nastąpić nie na podstawie, a tylko z uwzględnieniem opinii biegłych, przez co zasadne jest dopuszczenie jako dowodu wszystkiego co mogłoby przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, w szczególności opinii sporządzonych w innych sprawach.

Stosownie do przepisu art. 14b ust. 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) urząd Skarbowy w Ostrowcu Św. prostuje odpowiedź udzieloną pismem z dnia 09.04.2003 r. znak:PD-415/24/03 dotyczącą odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów związanych z dojazdem samochodem osobowym na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne niepełnosprawnego dziecka.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r. ze zm.) podstawę obliczenia podatku można obniżyć o wydatki na cele rehabilitacyjne ponoszone przez podatnika będącego osobą nie pełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Warunkiem odliczenia wydatków jest m.in. posiadanie przez osobę niepełnosprawną, której wydatek dotyczy, orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów (art. 26 ust. 7d pkt. 3 w/w ustawy).

Porady prawne

Jak wynika z opisanego w piśmie z dnia 02.04.2003 r. przez Panią stanu faktycznego orzeczenie o niepełnosprawności zostało wprawdzie wydane w dniu 25.03.2003 r., jednakże niepełnosprawność dziecka jest datowana od maja 2002r. Należy, zatem stwierdzić, że dziecko posiadało status osoby niepełnosprawnej już od maja 2002 r. Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny i prawny należy uznać, że od maja 2002 r. istnieje możliwość dokonywania przez Panią odliczeń z tytułu ponoszonych wydatków na niezbędny dowóz dziecka na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

W związku z tym, że upłynął termin składania zeznań podatkowych może Pani złożyć korektę zeznania podatkowego za 2002 r. wraz z wnioskiem o zwrot nadpłaty podatku wynikającego z tej korekty.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika