Czy wydatki na zakup paliwa do samochodu ciężarowego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej (...)

Czy wydatki na zakup paliwa do samochodu ciężarowego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej (środek trwały) mogę odnieść w koszty w kwotach brutto wydatków, w sytuacji, gdy samochód nie posiada świadectwa homologacji.

W złożonym w dniu 9 sierpnia 2005r. wniosku zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi, czy w przypadku, gdy posiadany samochód nie spełni wymagań określonych w art. 86 ust. 4 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług , to wówczas wydatki na nabycie paliwa będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w kwocie brutto.

Przedstawiając stan faktyczny wyjaśnił Pan, iż 27 czerwca 2005r. nabył Pan używany samochód ciężarowy nie posiadający świadectwa homologacji mający być wykorzystywany do działalności gospodarczej i mający stanowić środek trwały. Działalność gospodarcza opodatkowana jest na zasadach ogólnych.

Porady prawne

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, na podstawie art. 14 a§ 1 ustawy - Ordynacja podatkowa wyjaśnia, co następuje: Definicję kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera przepis art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z powołanym przepisem kosztem uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wskazanych przez ustawodawcę w art. 23, jako niebędących kosztami uzyskania przychodów. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 43 lit.a) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym, że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Jeżeli Stronie nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony VAT z tytułu nabycia paliwa do wykorzystywanego do działalności gospodarczej samochodu, to zgodnie z wyżej przytoczonym at. 23 ust.1 pkt 43 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem działalności są także wydatki na zakup paliwa w kwocie brutto (z naliczonym podatkiem VAT).

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy prawa w relacji do zaistniałego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż stanowisko Pana przedstawione w piśmie z dnia 9 sierpnia 2005r. w zakresie zaliczania do kosztów wydatków na zakup paliwa związanych z działalnością gospodarczą według ich wartości brutto (wartość netto + VAT naliczony), jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika