Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że:Żołnierze zawodowi i pracownicy (...)

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że:
Żołnierze zawodowi i pracownicy cywilni, którzy odbywają podróż służbową i mają zapewnione bezpłatne wyżywienie nie otrzymują diety.
Płatnik tj. ......... .......... ......... ......... w ......... zwrócił się z zapytaniem czy należność za bezpłatne wyżywienie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 16) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) zwolnione od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:
a) podróży służbowej pracownika,
b) podróż osoby niebędącej pracownikiem
do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Porady prawne

Kwestię należności z tytułu podróży służbowych dotyczących wnoszącego zapytanie reguluje:
- Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 maja 2004 roku w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienia i podróże służbowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 140, poz. 1487) z tytułu podróży służbowej na terenie kraju żołnierzowi przysługuje zwrot kosztów noclegów lub ryczałt za nocleg.
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990

Wysokość oraz warunki ustalania diet i należności za czas podróży służbowej pracownika oraz podróży osoby nie będącej pracownikiem reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1990).

Zgodnie z w/w przepisami z tytułu podróży, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi/żołnierzowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:
1)przejazdów;
2)noclegów;
3)dojazdów środkami komunikacji miejscowej;
4)innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Dieta nie przysługuje przypadku, gdy pracownikowi i żołnierzowi zawodowemu zapewniono bezpłatne całodobowe wyżywienie.

Koszt wyżywienia w/w osób będących w delegacji nie stanowi należności pracownika z tytułu podróży służbowej, lecz stanowi wyłącznie koszt uzyskania przychodu pracodawcy.

W związku z powyższym nie mają w w/w sprawie zastosowania przepisy art. 21 ust. 1 pkt. 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdza że powyższe świadczenie pracodawcy w formie opłaty za wyżywienie nie stanowi dla pracownika przebywającego w podróży służbowej, który został oddelegowany do wykonania określonych przez pracodawcę czynności przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w cytowanym wyżej przepisie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika