dotyczyopodatkowania działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach (...)

dotyczy
opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30c tj. jednolitym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... z dnia 6 stycznia 2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w sprawie opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30c tj. jednolitym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdza, że uzyskiwane przychody z tytułu świadczonych usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz tego samego podmiotu, z którym zawarł Pan kontrakt menedżerski mogą być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30c tj. jednolitym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 6 stycznia 2006 roku zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w sprawie opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30c tj. jednolitym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%.

Stan faktyczny

Strona w piśmie przedstawiła następujący stan faktyczny:
?Od 1.07.2005 prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w ramach której świadczę usługi w zakresie pozyskiwania klientów dla swojego głównego Zleceniodawcy oraz tworzenie raportów i analiz biznesowych wraz z tworzeniem kampanii marketingowo-promocyjnych. Do tej pory wystawiałem faktury za zarządzanie relacjami z klientami oraz doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.
Wybrałem opodatkowanie podatkiem liniowym, tak więc opłacam podatek od całości swoich dochodów w wysokości 19 %.
Od 8 grudnia 2005 roku podpisałem kontrakt menedżerski i zostałem członkiem Zarządu w Spółce zlecającej mi świadczenie powyższych usług, inaczej mówiąc zostałem członkiem Zarządu Zleceniodawcy. Nie zawarłem z moim Zleceniodawcą umowy o pracę tylko kontrakt menedżerski, czyli pewnego rodzaju umowę zlecenie. Mój Zleceniodawca jest osobą prawną.
Czy w związku z tym mam prawo nadal świadczyć usługi na rzecz tego Zleceniodawcy w zakresie pozyskiwania odbiorców, analizowania rynku odbiorcy oraz tworzenia kampanii promocyjnych dla Zleceniodawcy i tym samym wystawiać faktury za te usługi, tak jak to robiłem przed dniem 8 grudnia 2005r. ...
Czy w związku z tym mam prawo do utrzymania podatku liniowego według stawki 19 %...
Jednocześnie informuję, że z tytułu wykonywania czynności jako członek Zarządu otrzymam odrębne wynagrodzenie ? wynagrodzenie z umowy zlecenia. Wynagrodzenie to opodatkowane będzie na zasadach ogólnych według skali podatkowej i rozliczę je w oddzielnym Zeznaniu podatkowym.
Moim zdaniem fakt, iż od 8 grudnia 2005 roku stałem się członkiem Zarządu mojego Zleceniodawcy nie pozbawia mnie prawa do stosowania podatku liniowego w prowadzonej przez mnie działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust.

2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek. Zgodnie z powyższym, w przypadku gdybym podjął umowę o pracę z obecnym Zleceniodawcą, na rzecz którego świadczę inne usługi, utraciłbym prawo do zastosowania podatku liniowego w prowadzonej przez mnie działalności gospodarczej. Ponieważ jednak zawarcie ze mną kontraktu menedżerskiego przez Zleceniodawcę to nic innego jak zawarcie umowy-zlecenia, tak więc nie tracę prawa do opodatkowania w powyższy sposób. Mogę jednocześnie otrzymywać wynagrodzenie z tytułu pełnienia przez mnie funkcji członka Zarządu u Zleceniodawcy i jednocześnie wystawiać na rzecz tego samego Zleceniodawcy faktury za świadczone przez mnie usługi w opisanym powyżej zakresie.
Oświadczam, że w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.?

Stanowisko podatnika

Podatnik stoi na stanowisku, że ?dopuszczalne jest świadczenie usług zarówno na podstawie umowy zlecenia jak i na podstawie kontraktu menedżerskiego na rzecz tego samego podmiotu jednocześnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz kontraktu menedżerskiego i opodatkowanie tych dochodów odrębnie według zasad przewidzianych odpowiednio dla przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i przychodów z działalności wykonywanej osobiście.? Po analizie przedstawionego przez Pana stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży postanawia uznać stanowisko za prawidłowe o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym, ponieważ:

Ocena prawna

Zgodnie z przepisami art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust.2 (tj. na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy), uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust.2, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą korzystać podatnicy uzyskujący z pozarolniczej działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy.

Kontrakt menedżerski w prawie cywilnym zaliczany jest do tzw. umów nienazwanych. Generalnie przyjmuje się, że kontraktem menedżerskim jest umowa wynikająca ze stosunku cywilnoprawnego, określonego w art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 ze zm. ). Zgodnie z ww. przepisem do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Zauważyć należy, iż powyższe pojęcie stanowi nienazwaną umowę cywilnoprawną, a żaden akt prawny nie dostarcza jednolitej definicji, która mogłaby zostać wykorzystana na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Można jednak przyjąć, iż jest to umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem, wykonywania czynności zarządzania przedsiębiorstwem lub jego częścią, w jego imieniu i na jego rzecz za wynagrodzeniem, dysponując swobodą w jego zarządzaniu. Decydującym kryterium kontraktu menedżerskiego jest więc przedmiot umowy - tzn. zarządzanie. Przychody uzyskiwane w ramach zawieranych kontraktów menedżerskich, stanowią niezależnie od tego czy są zawierane w ramach prowadzonej działalności czy też nie, zawsze przychód z działalności wykonywanej osobiście. Tym samym są one opodatkowane na zasadach ogólnych i płatnik dokonujący wypłaty wynagrodzeń obowiązany jest do poboru zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust.9 powołanej ustawy i składki potrącone na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

Kontrakt menedżerski nie jest stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, zatem uzyskiwane przychody z tytułu świadczonych usług w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz tej samej jednostki mogą być opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przy zastosowaniu 19% stawki podatku, o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zauważyć należy, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają zapisu, na podstawie, którego brak byłoby możliwości świadczenia usług na rzecz tego samego podmiotu gospodarczego zarówno w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie jednolitej stawki podatku w wysokości 19% i w ramach kontraktu menedżerskiego.

Reasumując powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdził, że w opisanym przez Pana we wniosku stanie faktycznym uzyskiwane przychody z tytułu świadczonych usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz tego samego podmiotu, z którym zawarł Pan kontrakt menedżerski mogą być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30c tj. jednolitym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%.

Dodatkowo informuję, że:

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla Strony; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa. W przypadku wniesienia odwołania należy dołączyć znaki opłaty skarbowej, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004 roku Nr 253, poz. 2532). Wysokość tej opłaty określona jest w ?Szczegółowym wykazie przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień? stanowiącym załącznik do tej ustawy.


Referencje

IPPB1/415-382/07-2/AG, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-390/07-2/AG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika