Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest użytkownikiem nieruchomości stanowiącej (...)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest użytkownikiem nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny. Tytuł prawny do wymienionej nieruchomości stanowi umowa użyczenia, którą podatnik zawarł z synem ? właścicielem mieszkania. Zgodnie z klauzulą zawartą w umowie podatnikowi przysługuje prawo wynajmowania przedmiotowego mieszkania osobom trzecim, co też podatnik uczyniła oddając mieszkanie w najem. W piśmie z dn. 19 czerwca 2007 r.podatnik pyta, kto jest zobowiązany do uiszczania podatku dochodowego z tytułu najmu w/w lokalu mieszkalnego?

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity D z . U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stwierdza, że stanowisko zawarte w piśmie z dn. 19 czerwca 2007 (data wpływu 22 czerwca 2007 r.) w sprawie opodatkowania przychodów z najmu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a§ 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie- art. 14a §4 Ordynacji.

Porady prawne

Pismem z dn. 19 czerwca 2007 r., które wpłynęło do tut. urzędu za pośrednictwem poczty w dniu 22 czerwca 2007 r., uzupełnionym pismem z dn. 04 lipca 2007 r. (data wpływu 09 lipca 2007 r.) zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pani użytkownikiem nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny. Tytuł prawny do wymienionej nieruchomości stanowi umowa użyczenia, którą zawarła Pani z synem ? właścicielem mieszkania. Zgodnie z klauzulą zawartą w umowie przysługuje Pani prawo wynajmowania przedmiotowego mieszkania osobom trzecim, co też Pani uczyniła oddając mieszkanie w najem. W piśmie z dn.19 czerwca 2007 r. zapytuje Pani kto jest zobowiązany do uiszczania podatku dochodowego z tytułu najmu w/w lokalu mieszkalnego. Jednocześnie wyraża Pani pogląd, iż jako strona umowy najmu i jednocześnie osoba uzyskująca z tego tytułu przychody to Pani jest zobowiązana uiszczać podatek z tego tytułu. Podkreśla Pani również, iż umowa najmu powinna być sporządzona na Pani nazwisko.

Dokonując analizy zagadnienia, należy stwierdzić:

Jak stanowi art. 9 ust. 1ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednym za źródeł przychodów jest wymieniony w art. 10 ust.1 pkt 6) powołanej ustawy najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 11 ust.1 cyt. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art.14-16, art.17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art.20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Charakter umowy najmu określa art. 659 §1 i §2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który stanowi, że przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że jest Pani stroną umowy najmu jako wynajmujący i otrzymuje z tego tytułu czynsz, który zgodnie z powołanymi powyżej przepisami stanowi Pani przychód. Zatem to Pani jest zobowiązana do uiszczania należnego podatku dochodowego z tego tytułu.

Biorąc powyższe pod uwagę uznaje się, iż wyrażone przez Panią stanowisko w sprawie opodatkowania pobieranego czynszu z najmu jest prawidłowe. Należy podkreślić, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatkowych skutków zawarcia przez Panią umowy najmu. Natomiast ocenę prawidłowości samej czynności prawnej jaką jest zawarcie umowy nie regulują przepisy podatkowe, lecz należy to do materii prawa cywilnego.

Interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 ( art. 14b § 2 Ordynacji podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art. 14a §4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity D z . U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia- art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacji podatkowej.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika