Czy odsetki spłacone od umowy ugody, będącej następstwem kredytu zaciągniętego na prowadzenie działalności (...)

Czy odsetki spłacone od umowy ugody, będącej następstwem kredytu zaciągniętego na prowadzenie działalności gospodarczej, stanowią koszty uzyskania przychodu w prowadzonej obecnie działalności gospodarczej?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12.05.2005 r. uzupełnionym w dniu 09.06.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

Podatnik w 2001 r. otrzymał w 'P.' SA Oddział w E. kredyt z przeznaczeniem na działalność gospodarczą, prowadzoną pod nazwą 'B.' Obsługa Informatyczna Firm. W/w kredyt przeznaczony był na zakup: wyposażenia lokalu handlowo-usługowego, oprogramowania komputerowego (system operacyjny, programy wspomagające zarządzanie, pakiet biurowy, itp.), modernizację sprzętu komputerowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, pierwsze zakupy towarów z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. W 2002 r. ze względu na utrzymujące się wysokie koszty kredytu (odsetki na poziomie 21%), uzyskał w PKO BP SA Oddział 'Y' kredyt konsolidacyjny, na spłatę ww. zadłużenia. W kwietniu 2003 r. podatnik zakończył działalność gospodarczą, a z kredytodawcą ('P.' SA) podpisał umowę ugody, na mocy której wydłużony został okres kredytowania, co umożliwiło podatnikowi terminową spłatę kapitału i odsetek. W grudniu 2003r. Podatnik zarejestrował ponownie działalność gospodarczą pod nazwą 'Z' Rozwiązania Informatyczne. Po ponownym zarejestrowaniu działalności gospodarczej i przyjęciu za działalność podstawową - działalność w zakresie oprogramowania komputerowego, w dalszym ciągu wykorzystywany jest zmodernizowany sprzęt oraz oprogramowanie komputerowe, a także pospolite i specjalistyczne narzędzia do budowy i diagnostyki sieci komputerowych. W związku z powyższym kwestią do rozstrzygnięcia jest, czy odsetki spłacane od umowy kredytowej, będącej następstwem kredytu zaciągniętego na prowadzenie działalności gospodarczej, stanowią koszty uzyskania przychodów. Zdaniem pytającego ustawa w żaden sposób nie warunkuje ani sposobu wykorzystania kredytu, ani nie określa zastrzeżeń, co do ujęcia w koszty uzyskania przychodu odsetek od niego. Jeżeli kredyt udzielony został na działalność gospodarczą, a zakupy dokonane z jego wykorzystaniem są nadal użytkowane, to odsetki są kosztami uzyskania przychodu. Warunkiem szczególnym zdaniem podatnika może być w tym przypadku fakt, że działalność gospodarcza - zarówno poprzednia, jak i obecna - jest działalnością tej samej osoby fizycznej i dotyczy tego samego zakresu.

Porady prawne

Ustosunkowując się do powyższego, organ podatkowy zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Na podstawie przepisów zawartych w art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Natomiast pkt 32 artykułu 23 ust. 1 tej ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Z ww.

art. 22 ust. 1 wynika, iż zaliczenie poniesionego wydatku do kosztów podatkowych uwarunkowane jest celowością. Inaczej rzecz ujmując, między kosztem podatkowym a przychodem podatkowym musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy, który polega na tym, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Należy przy tym zauważyć, iż wydatek ten musi być związany ściśle z określonym w ten sposób celem. Wydatek jest uznany za koszt uzyskania przychodów, gdy ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż tylko część z zakupionych z zaciągniętego kredytu przedmiotów wykorzystywana jest nadal w obecnie prowadzonej działalności gospodarczej, tj. zmodernizowany sprzęt oraz oprogramowanie komputerowe, a także pospolite i specjalistyczne narzędzia do budowy i diagnostyki sieci komputerowych. W związku z powyższym poniesione wydatki na spłatę odsetek od kredytu mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów od tej części kredytu, jaka została wydatkowana na zakup składników wykorzystywanych nadal w działalności gospodarczej.

Organ podatkowy nie podziela zaprezentowanego stanowiska że warunkiem szczególnym może być w tym przypadku fakt prowadzenia działalności zarówno poprzedniej, jak i obecnej, przez tę samą osobę fizyczną i dotyczy tego samego zakresu. Pozostawanie wydatków na spłatę odsetek od kredytu w bezpośrednim związku przyczynowym z uzyskiwanymi i spodziewanymi przychodami ma tutaj decydujące znaczenie. Istotnym warunkiem jest ponadto, iż odsetki muszą być faktycznie zapłacone przy czym tylko odsetki zapłacone w okresie od dnia ponownego rozpoczęcia działalności gospodarczej mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.

Reasumując, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poniesione wydatki na spłatę odsetek od kredytu mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów od tej części kredytu, jaka została wydatkowana na zakup składników wykorzystywanych nadal w działalności gospodarczej.

W tym stanie sprawy postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Od wniesionego od postanowienia zażalenia należna jest opłata skarbowa w wysokości 5,00zł oraz po 0,50zł od każdego załącznika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika