Przedsiębiorstwo zwraca się z pytaniem, czy koszty amortyzacji, podatku od nieruchomości i wieczystej (...)

Przedsiębiorstwo zwraca się z pytaniem, czy koszty amortyzacji, podatku od nieruchomości i wieczystej dzierżawy związane z posiadanym majątkiem w sytuacji, gdy koszty te nie będą miały związku i wpływu na osiągane przychody, mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2004 r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, w odpowiedzi na zapytanie z dnia 16 grudnia 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:

Z przedstwionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Przedsiębiorstwo posiada następujący majątek:
- budynek o wartości 279.077,30 zł.
- budowle o wartości 202.552,6 zł.
- działki gruntu w wieczystej dzierżawie o łącznej powierzchni 27 084 m2
Majątek ten do dnia 31.12.2004 r. wykorzystywany jest jako Baza Techniczna do garażowania inapraw pojazdów samochodowych. Ponadto, w swoim piśmie strona stwierdza, że z dniem 01.01.2005 r. z obiektu tego przestanie korzystać w całości. Jest to wynikiem zmiany koncepcji organizacyjnej przedsiębiorstwa i wybudowaniem warsztatu naprawczego prz ul. Ś. Wobec powyższego z dniem 01.01.2005r. ww. majątek nie będzie służył celom gospodarczym określonym w statucie Przedsiębiorstwa. Koszty związane z utrzymaniem nie będą miały wpływu na osiagane przychody. W swoim piśmie Przedsiębiorstwo pyta, czy koszty amortyzacji, podatku od nieruchomości i wieczystej dzierżawy związane z posiadanym majątkiem przy ul. Ł. w sytuacji, gdy nie będą miały związku i wpływu na osiągane przychody mogą być ujmowane w księgach rachunkowych jako koszty uzyskania przychodów. Zdaniem Spółki koszty te nie mogą być kosztami uzyskania przychodów.

Porady prawne

Odnosząc się do przedstawionego przez Spółkę problemu wyjaśniam, iż w omawianej sprawie mają zastosowanie niżej wymienione przepisy prawa:

Definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 15 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z ww. art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wykładnia gramatyczna tego zwrotu prowadzi do wniosku, że podatnik może odliczyć wszelkie koszty, o ile udowodni bezpośredni związek z prowadzoną działanością gospodarczą oraz, że ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągnietęgo przychodu. Z treści art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodwym od osób prawnych wynika, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Wobec powyższgo o zakwalifikowaniu danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów decyduje poniesienie wydatku w celu osiągnięcia przychodu i niezakwalifikowanie go do grupy wydatków nie uznanych za koszty uzyskania przychodów. Ustawodawca wiąże pojęcie kosztu z pojęciem przychodu. Koszt jest wydatkiem i zaliczenie konkretnego wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest uzależnione od wykazania bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W opisanej sytuacji składniki majątku od dnia 01.01.2005 r. nie będą wykorzystywane w działalności gospodarczej i tym samym nie będą przynosiły żadnych przychodów. Wobec powyższego koszty amortyzacji, podatku od nieruchomości i wieczystej dzierżawy nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Niniejsza odpowiedź została udzielona wg stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika