Pytanie dotyczące zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków (...)

Pytanie dotyczące zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych użytkowanych przez zagraniczne Przedstawicielstwo Spółki.

Działając na podstawie art. 14a §4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych użytkowanych przez Jej zagraniczne Przedstawicielstwo, opisane w piśmie z dnia 25 października 2005 r. jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Pismem z dnia 25 października 2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący:Spółka podjęła działania mające na celu zarejestrowanie własnego przedstawicielstwa na terytorium Federacji Rosyjskiej. Przedstawicielstwo zostaje otwarte w celu reprezentowania i ochrony interesów Spółki, a w szczególności pozyskiwania klientów, badania rynku, prowadzenia działań marketingowych, szkoleń itp.Przedstawicielstwo będzie posiadało swoją nazwę, siedzibę, rachunek bankowy a także będzie prowadziło własną rachunkowość i rozliczało się podatków obowiązujących na terytorium Federacji Rosyjskiej.Majątek przedstawicielstwa będzie utworzony ze środków przekazanych przez Spółkę.Spółka będzie przekazywała na rachunek bankowy Przedstawicielstwa środki na pokrycie kosztów działalności, a przedstawicielstwo będzie składało okresowe rozliczenia otrzymanych środków.Przedstawicielstwo, posługując się własną nazwą będzie dokonywać na terytorium Federacji Rosyjskiej zakupów niezbędnych dla jego funkcjonowania.W przedstawionym stanie faktycznym Spółka zaprezentowała stanowisko, że środki trwałe użytkowane przez Przedstawicielstwo podlegają odpisom amortyzacyjnym w Polsce. Według Spółki, środki trwałe zakupione przez Przedstawicielstwo (lub przez Spółkę i przekazane na rzecz Przedstawicielstwa) stanowią majątek Spółki, od którego odpisy amortyzacyjne - zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych - stanowią koszt uzyskania przychodu w Polsce.

Spółka zwróciła się o potwierdzenie prawidłowości Jej stanowiska.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Przedstawicielstwo zostaje utworzone w celu prowadzenia dla Spółki działalności pomocniczej i przygotowawczej, polegającej na reprezentowaniu i ochronie interesów Spółki, pozyskiwaniu klientów, badaniu rynku i prowadzeniu działań marketingowych. Oznacza to, że Przedstawicielstwo nie będzie ?zakładem? w rozumieniu art. 4 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Moskwie dnia 22 maja 1992 r. (Dz. U. z 1993r. nr 125, poz.569), a tym samym nie będzie podlegało rosyjskiej jurysdykcji podatkowej z tytułu zysków z przedsiębiorstwa na podstawie art. 5 powołanej wyżej umowy. Istnienie Przedstawicielstwa będzie bezsprzecznie wiązało się ponoszeniem przez Spółkę wydatków związanych z jego funkcjonowaniem i wydatki te będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychód, jeżeli będą spełniać warunki wynikające z przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.

o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.- zwanej dalej ?ustawą?). Stosownie do postanowień art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm. - zwanej dalej ?ustawą?) ?kosztem uzyskania przychodu są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a- 16m z uwzględnieniem art. 16?. Tak więc Spółka jako właściciel środków trwałych użytkowanych przez Jej Przedstawicielstwo ma prawo zaliczenia (dokonanych zgodnie z powołanym wyżej przepisem) odpisów amortyzacyjnych od tych środków do kosztów uzyskania przychodów.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 i art. 223 § 1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika, opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika