Czy ryczałt za dojazdy sędziego na zawody sportowe stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście? (...)

Czy ryczałt za dojazdy sędziego na zawody sportowe stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście? Jakie z tego tytułu przysługują koszty uzyskania przychodów?

Zgodnie z przepisami art. 10 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest działalność wykonywana osobiście. Z kolei art. 13 pkt 2 tej ustawy stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe, przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Porady prawne

Zgodnie z przepisami art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U z 2001 r. Nr 81, poz. 889 z późn. zm.) sędzią sportowym może być osoba, która posiada zdolność do czynności prawnych, korzysta z pełni praw publicznych oraz posiada licencję sędziego sportowego przyznaną przez właściwy związek sportowy. Ustęp 2 powyższego artykułu stanowi natomiast, że Kluby i związki sportowe zapewniają sędziom sportowym niezbędne warunki określone przez polskie związki sportowe, umożliwiające wypełnienie ich funkcji.

Z dostarczonych dokumentów wynika, że składniki wynagrodzenia sędziego za prowadzenie zawodów i ich wysokość ustala Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Lesznie. Całość wynagrodzenia stanowi dla sędziego przychód, o którym mowa w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych.

Zgodnie z przepisami art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom fizycznym, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, czyli w wysokości 20 % uzyskanego przychodu (pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe), zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. Obliczoną zaliczkę na podatek dochodowy zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia ? do wysokości nie przekraczającej 7,75 % podstawy wymiaru tej składki.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika