Czy zwolnione od podatku dochodowego są świadczenia rentowe otrzymywane z Niemiec w ramach tzw. renty (...)

Czy zwolnione od podatku dochodowego są świadczenia rentowe otrzymywane z Niemiec w ramach tzw. renty inwalidzkiej wojennej?

Z przedstawionej w nadesłanych pismach sytuacji faktycznej wynika, iż podatnik posiada orzeczenie Inwalidzkiej Komisji Rewizyjno - Lekarskiej przy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej oraz pismo z niemieckiego biura rentowego w sprawie świadczenia z tytułu renty wojennej inwalidzkiej.Z treści orzeczenia wydanego przez Inwalidzką Komisję Rewizyjno - Lekarską przy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej wynika, iż podatnik doznał uszkodzenia zdrowia (...) wskutek służby wojskowej w armii zaborczej niemieckiej w następstwie zranienia w czasie wojny w 1943 roku. Komisja zakwalifikowała podatnika do kategorii inwalidów wojennych /z byłych armii zaborczych/ niemieckiej.

Art. 21 ust. 1 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są renty przyznane na podstawie odrębnych przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin. Przepisy, o których mowa ww. art. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, reguluje ustawa z 29.05.1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin /Dz. U. z 1983 r. Nr 13, poz. 68 ze zm./.

Porady prawne

Zgodnie z treścią art.9 wyżej cytowanej ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych (...), renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi (inwalidzie wojennemu), który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w związku z działaniami wojennymi lub mającymi charakter wojennych, choćby nawet inwalidztwo to powstało po zwolnieniu ze służby wojskowej.

Za inwalidztwo powstałe w związku z działaniami wojennymi lub mającymi charakter wojennych uważa się inwalidztwo będące następstwem zranień, kontuzji i innych obrażeń lub chorób doznanych /art. 7 cytowanej ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych (...)/:

1) w walce z wrogiem,

2) na froncie lub w związku z pobytem na froncie,

3) wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej w czasie określonym w art. 6,

4) w związku z pobytem w niewoli lub w obozie dla internowanych,

5) w związku z udziałem w ruchu podziemnym lub partyzanckim oraz z pobytem w niewoli, w obozach koncentracyjnych lub w więzieniach za udział w tym ruchu.

W myśl art.6 cytowanej ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych (...), inwalidą wojennym jest żołnierz, który doznał uszczerbku na zdrowiu w związku z :

1) pełnieniem w okresie wojny 1939 ? 1945 służby w Wojsku Polskim,

2) uczestniczeniem w walkach z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz grupami Wehrwolfu.

Za inwalidę wojennego uważa się również żołnierza mającego obywatelstwo polskie, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w związku z działaniami wojennymi lub mającymi charakter wojennych w czasie pełnienia w okresie 1939-1945 służby w Armii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz w innych armiach sojuszniczych, a także w oddziałach antyfaszystowskiego ruchu podziemnego lub partyzanckiego działających na obszarze innych państw.

Art. 8 cytowanej ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych (...), wśród inwalidów wojennych wymienia również osobę mającą obywatelstwo polskie, która została zliczona do jednej z grup inwalidów z tytułu inwalidztwa będącego następstwem zranień lub kontuzji doznanych w związku z :

1) pełnieniem służby w wojskowych oddziałach ludowych w czasie wojny domowej w Hiszpanii lub w okresie internowania w następstwie tej służby,

2) udziałem w obronie Poczty Gdańskiej we wrześniu 1939 r. i w walkach o Cytadelę Poznańską w lutym 1945 r.,

3) uczestniczeniem w konwojach w okresie wojny 1939 ? 1945 w charakterze członka załóg handlowych statków morskich,

4) udziałem w Powstaniu Wielkopolskim oraz Powstaniach Śląskich,

5) rozminowywaniem kraju w czasie pełnienia służby w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po zakończeniu wojny 1939 ? 1945.

W przytoczonych powyżej artykułach ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, nie wymienia się wśród inwalidów wojennych osób, które doznały zranienia na froncie będąc żołnierzami w armii zaborczej niemieckiej.

Ponadto zgodnie z art. 19 umowy między Polską Rzeczypospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 18 grudnia 1972 r. /Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 ze zm./ świadczenia rentowe ? jako nie wymienione w artykułach poprzedzających - mogą być opodatkowane tylko w państwie miejsca zamieszkania osoby uzyskującej dochody z tego tytułu.

Zatem do opodatkowania w Polsce stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego i nie ma przy tym znaczenia okoliczność, czy świadczenia tego rodzaju są zwolnione od opodatkowania w Niemczech.

Dlatego też wyżej powołany przepis art. 21 ust. 1 pkt 2 nie może mieć w opisanym przez podatnika przypadku zastosowania.

Informacja udzielona w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika