Czy w 2003 i 2004 r. podatniczka może skorzystać z prawa do kontynuowania odliczeń od podatku w związku (...)

Czy w 2003 i 2004 r. podatniczka może skorzystać z prawa do kontynuowania odliczeń od podatku w związku z pozostałą do realizacji ulgą z tytułu wniesionego w latach 2001 i 2002 do spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego? Czy możliwe jest skorzystanie z w/w prawa we wspólnym rozliczeniu rocznym z małżonkiem, jeżeli wydatek na wkład mieszkaniowy został poniesiony przed zawarciem związku małżeńskiego?

Z przedstawionej w nadesłanych pismach sytuacji faktycznej wynika, iż dnia 18.07.2001r. podatniczka zawarła umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową o wybudowanie mieszkania na warunkach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, wnosząc wkład mieszkaniowy. W zeznaniach za 2001r. i 2002r. wykazano odliczenia z tego tytułu. Przysługująca ulga mieszkaniowa nie znalazła pokrycia w podatku za 2002r., pozostając do wykorzystania na lata następne. Spółdzielnia mieszkaniowa z uwagi na trudności finansowe do chwili obecnej nie wywiązała się z zawartej umowy. Zdaniem podatniczki prawdopodobnie nie uzyska ona przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

Zdaniem podatniczki możliwe jest dalsze korzystanie z ulgi mieszkaniowej oraz wspólne rozliczenie z małżonkiem, a w przypadku zwrotu wkładu mieszkaniowego ze spółdzielni istnieje konieczność rozliczenia się z wykorzystanej ulgi. Zgodnie z przepisami art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz. U. z 2001r. Nr 134, poz. 1509 ze zm./ podatnikom, którzy w latach 1997 ? 2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a ? f i pkt. 2 ustawy z 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie. W świetle przepisu art.6 ust.1 w/w ustawy z dnia 21. 11. 2001r. przepis art.27a ust.13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu przed 2002r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń po dniu 1 stycznia 2002r. W związku z tym, jeżeli podatnik korzystał z odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na m.in. wkład mieszkaniowy czy budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład, do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Zatem mając na uwadze stan faktyczny wynikający z pisma przysługuje podatniczce prawo korzystania z dalszych odliczeń ulgi, która nie znalazła pokrycia w podatku za 2002r. W razie jednak zwrotu wniesionego wkładu, w roku podatkowym w którym to nastąpi podatniczka zobowiązana będzie doliczyć do podatku 19% wycofanego wkładu wcześniej odliczonego od podatku.

Porady prawne

Natomiast w kwestii dotyczącej możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem (związek małżeński został zawarty w 2002 roku), stwierdzić należy, że faktycznie zasady możliwości wspólnego rozliczenia małżonków określa przepis art. 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Małżonkowie chcący ustalić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów, muszą spełnić następujące warunki:

? podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,

? przez cały rok podatkowy pozostawać w związku małżeńskim,

? istnienie między małżonkami wspólności majątkowej,

? złożyć wniosek o łączne opodatkowanie dochodów wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym.

Ponadto zgodnie z treścią artykułu 6 ust. 8 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w stanie prawnym obowiązującym w 2003 r. - wspólne opodatkowanie nie jest możliwe, jeśli do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Wspólne opodatkowanie jest jednak możliwe, jeżeli małżonkowie nieprowadzący działalności gospodarczej, uzyskują przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym ( art. 6 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika