Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, podatnik planuje wystąpić ze spółki jawnej (...)

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, podatnik planuje wystąpić ze spółki jawnej w której jest czterech udziałowców. Spółka opodatkowana jest na zasadach ogólnych, prowadzi księgi handlowe. Wypłata przypadającej na podatnika ewentualnej wartości zbywczej dokonana będzie w gotówce.Podatnik zwraca się z zapytaniem, w jakim terminie wspólnik spółki jawnej może wystąpić ze spółki.? Czy jest to dowolny termin, czy też ostatni dzień roku podatkowego jak wynika z przepisów kodeksu spółek handlowych. Zdaniem podatnika wspólnik może wystąpić ze spółki jawnej po zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego o dacie wystąpienia ? za datę właściwą uważa się datę określoną w tym zawiadomieniu i jest to dowolny dzień danego roku.

Stosownie do postanowień art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.

Porady prawne

W świetle cytowanego przepisu, wspólnik może wystąpić ze spółki w dowolnym terminie określonym w zawiadomieniu skierowanym do naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika