Czy przychody uzyskiwane z najmu przez małżonków, z których każdy prowadzi działalność gospodarczą (...)

Czy przychody uzyskiwane z najmu przez małżonków, z których każdy prowadzi działalność gospodarczą (mąż - opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, żona - opodatkowaną na zasadach ogólnych - podatkiem liniowym), mogą być opodatkowane na imię męża wg zasad określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - art. 6 ust. 1a ?

Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 lipca 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
W myśl art. 6 ust. 1a ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umów stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a cyt. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro wynosi 8,5%; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów.
Prawo do rozliczania przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w wysokości określonej w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. ustawy, przysługuje również tym podatnikom, którzy prowadzą działalność gospodarczą bez względu na formę opodatkowania, pod warunkiem, że przedmiot najmu nie ma związku z prowadzoną działalnością.
W 2004 r. możliwym jest, że podatnik w odniesieniu do przychodów z działalności gospodarczej jest objęty ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i opłaca ryczałt według stawki stosowanej do rodzaju tej działalności, a jednocześnie opłaca ryczałt od przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu, według stawki określonej w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. ustawy.
Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w art. 12 ust. 6 dopuszczają możliwość opodatkowania całości przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, przez jednego z małżonków, pod warunkiem jednak, że między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 8 cyt. ustawy, wybór zasady opodatkowania całości przychodów przez jednego z małżonków wyrażony w pisemnym oświadczeniu o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich, obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za cały rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Zasada kwartalnego rozliczania przychodów, o której mowa w art. 21 ust. 1a i 1b ww. ustawy, odnosi się również do podatników uzyskujących przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Jak wynika z powyższego w 2004 r. możliwe jest opodatkowanie przez jednego z małżonków, przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu lokalu, przy jednoczesnym uzyskiwaniu przez tego małżonka przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne dopuszczają możliwość kwartalnego rozliczania przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika