Czy dokonanie zmiany prowadzonej działalności gospodarczej z działalności prowadzonej na imię obojga (...)

Czy dokonanie zmiany prowadzonej działalności gospodarczej z działalności prowadzonej na imię obojga małżonków na działalność prowadzoną w formie spółki cywilnej przez małżonków w tym samym zakresie, daje prawo do wpisania wierzytelności nieściągalnej w koszty uzyskania przychodu. Przychód należny powstał w okresie gdy działalność była prowadzona na imię obojga małżonków a uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności powstało w roku gdy działalność została zarejestrowana w formie spółki cywilnej.

Jak wynika ze stanu faktycznego małżonkowie do dnia 12.08.2003 r. prowadzili działalność gospodarczą wspólnie na imię obojga. Z dniem 12.08.2003 r. zawarli umowę spółki cywilnej kontynuując ten sam zakres prowadzonej działalności gospodarczej.
Zarówno w sytuacji, gdy małżonkowie prowadzili działalność gospodarczą zarejestrowaną na imię obojga bez zawierania dodatkowo umowy spółki cywilnej jak i po zawarciu takiej umowy i zarejestrowaniu się jako odrębni przedsiębiorcy mamy do czynienia z tym samym podmiotem gospodarczym. Każdy z małżonków zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku dla celów podatku dochodowego był i jest odrębnym podatnikiem.
Dlatego też niezapłacona wierzytelność będąca przychodem należnym w 2000 roku może być kosztem podatkowym w momencie jej uprawdopodobnienia, po spełnieniu warunków zawartych w art. 23 ust. 1 pkt 20 i ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 poz. 176 ze zm.).

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika