W wystąpieniu zwrócono się z zapytaniem, czy podatnik prowadząc działalność gospodarczą w formie (...)

W wystąpieniu zwrócono się z zapytaniem, czy podatnik prowadząc działalność gospodarczą w formie karty podatkowej w zakresie ? naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych, będąc płatnikiem podatku VAT, posiada jakiekolwiek ograniczenia co do wielkości obrotu, czy powinien prowadzić magazyn zakupionych części oraz ewidencję przyjętego od klientów sprzętu, czy ma możliwość nieodpłatnego przekazywania złomu elektronicznego firmie zajmującej się utylizacją takiego sprzętu, jakie są konsekwencje zatrudnienia pracownika.

Odpowiedź na postawione pytania można znaleźć w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).
W świetle przepisów cytowanej ustawy podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia magazynu zakupionych części ani ewidencji sprzętu przyjętego od klientów, nie jest także ograniczony co do wielkości obrotu. Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo ? usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej tabelą, w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy ? przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli. Maksymalne zatrudnienie, przy tego typu działalności, wynosi 2 pracowników. Skutkiem zatrudnienia jednego lub dwóch pracowników jest wzrost wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Natomiast, nieodpłatne przekazanie złomu elektronicznego firmie zajmującej się utylizacją takiego sprzętu oraz wystawienie tejże firmie faktury dla celów podatku VAT na której podana by była ilość złomu w kilogramach i przyjęta jego cena rynkowa nie jest czynnością która byłaby podstawą pozbawienia podatnika tej formy opodatkowania.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika