Prowadzę działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą hurtową i detaliczną wyrobów medycznych, (...)

Prowadzę działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą hurtową i detaliczną wyrobów medycznych, działalność usługową w zakresie instalacji, naprawy i konserwacji sprzętu medycznego, badania rynku i opinii publicznej, a także praktykę lekarską.
Podpisałem umowę na otrzymanie środków z Unii Europejskiej na przeprowadzenie badań marketingowych służących do przetestowania pewnego urządzenia medycznego a środki na ten cel otrzymano w miesiącu grudniu 2004 r.
Czy dochody uzyskane przeze mnie ze środków współfinansowanych z Unii Europejskiej, będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Uważam, że otrzymane dochody z tytułu realizacji programu sfinansowanego z bezzwrotnej pomocy są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, w sytuacji gdy osobiście i bezpośrednio realizuję cel programu.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) i b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika z tak zwanych środków pomocowych o ile dochody te:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznawanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Zatem zgodnie z ww. przepisem oprócz ściśle określonego źródła dochodu podatnik powinien bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy, aby móc skorzystać z przedmiotowego zwolnienia. Jednocześnie zwolnienie to nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu (bez względu na rodzaj umowy) zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Jeżeli Pan, tak jak poinformował w złożonym wniosku otrzymał z Unii Europejskiej środki pomocowe na przeprowadzenie badań marketingowych służących do przetestowania pewnego urządzenia medycznego i bezpośrednio realizuje program z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej, słuszne jest zajęte przez Pana stanowisko, że środki uzyskiwane na realizację wskazanego programu, wolne są od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika