Jestem lekarzem i prowadzę działalność gospodarczą - świadczenie usług medycznych. W 1999 r. zakupiłam (...)

Jestem lekarzem i prowadzę działalność gospodarczą - świadczenie usług medycznych. W 1999 r. zakupiłam wraz z mężem (na nazwisko męża) nowy samochód osobowy, który został zarejestrowany i w zwyczajny sposób wykorzystywany. Nie mam rozdzielności majątkowej z mężem, oraz posiadam fakturę na zakup samochodu i fakturę na zakup i montaż autoalarmu.
Czy można uznać ten środek trwały za używany i w związku z tym amortyzować go w ciągu 30 miesięcy.
Uważam, że w tej sytuacji znajduje zastosowanie przepis art. 22j ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i ustala miesięczne kwoty amortyzacji w oparciu o 30 miesięczny okres amortyzowania dlatego, że samochód przed wprowadzeniem do ewidencji był użytkowany ponad 6 miesięcy.

Regulacje dotyczące kwestii obliczania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich w ciężar kosztów uzyskania przychodów dla samochodów osobowych o ładowności nie przekraczającej 500 kg., będących środkami trwałymi w prowadzonej działalności gospodarczej, określaja przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
Zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy 'podatnicy z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika z tym, że okres amortyzacji nie może być krótszy niż dla środków transportu, w tym samochodów osobowych, o których mowa w art. 23 ust. 3a - 30 miesięcy.
Środek trwały, o którym mowa powyżej uznaje się za używany - jeżeli podatnik udowodni, że przed jego nabyciem był wykorzystywany co najmniej przez okres 6 miesięcy - zgodnie z art. 22j ust. 2 pkt 1 tej samej ustawy.
Należy zauważyć, że bez znaczenia jest fakt, iż samochód był używany do celów prywatnych od 1999 r., ponieważ zgodnie z ww. przepisami, istotne jest udowodnienie, że samochód był używany, co najmniej pół roku przed jego nabyciem przez podatnika. W opisanej sytuacji nabycie nowego samochodu miało miejsce sześć lat temu i jeśli podatnik potrafi wykazać, że samochód był wcześniej (tj. przed jego nabyciem) wykorzystywany przez co najmniej sześć miesięcy, to tylko w takiej sytuacji będzie mógł uznać samochód za używany w rozumieniu ustawy podatkowej.
Mając na uwadze wskazane powyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie podatniczka nie może zastosować indywidualnej stawki amortyzacyjnej w stosunku do samochodu nowo nabytego, który był użytkowany przez sześć lat dla celów osobistych a następnie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą ma zostać zaliczony do środków trwałych. Samochód został zakupiony jako nowy i przed jego nabyciem nie był wykorzystywany.
Zatem do naliczania amortyzacji należy przyjąć podstawową stawkę określoną w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych w wysokości 20%.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika