Opodatkowanie podatkiem dochodowym przychodów uzyskanych ze sprzedaży towarów handlowych po likwidacji (...)

Opodatkowanie podatkiem dochodowym przychodów uzyskanych ze sprzedaży towarów handlowych po likwidacji działalności gospodarczej (remont likwidacyjny) przez podatnika, który opodatkowany był zryczałtowanym podatkiem dochodowym

Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pisemne zapytanie w sprawie udzielenia informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania sprzedaży towarów ujętych w remanencie likwidacyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia:
Zgodnie z art. 20, ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.), na dzień likwidacji obowiązana jest Pani do sporządzenia spisu z natury towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.
W przypadku sprzedaży towarów ujętych w spisie likwidacyjnym podatnik, który opodatkowany był zryczałtowanym podatkiem dochodowym obowiązany jest do zapłacenia należnego podatku dochodowego według takiej samej stawki jaką opłacał przed jej likwidacją. Przy sprzedaży może Pani posłużyć się pieczęcią zakładu z dopiskiem 'w likwidacji' a na sprzedaż wystawić takie same dokumenty jak gdyby dochodziło do niej w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.
Jednocześnie zgodnie z art. 87 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawiać rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonania usługi.
Tak więc jeżeli prowadziła Pani działalność handlową, którą następnie zlikwiduje i dokona sprzedaży towarów handlowych już po likwidacji, będzie obowiązana do zapłacenia ryczałtu według stawki 3% od uzyskanego przychodu.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika