Zaliczenie w koszty uzyskania przychodu amortyzacji naliczonej od lokali mieszkalnych przeznaczonych (...)

Zaliczenie w koszty uzyskania przychodu amortyzacji naliczonej od lokali mieszkalnych przeznaczonych na wynajem.

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 30 marca 2005r ( wpływ do tut. organu w dniu 15 kwietnia 2005r. ) dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, iż stanowisko Pana jest nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 30 marca 2005r. wystąpił Pan o interpretacje przepisów podatkowych.Wypełniając dyspozycje art. 14 § 2 powołanej ustawy w przedmiotowym wniosku przedstawił Pan stan faktyczny sprawy oraz własne stanowisko w sprawie. Z pisma tego wynika, że w latach 1999-2001 korzystał Pan z ulgi na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem. Obecnie wynajmuje Pan ww. lokale mieszkalne. Pana zapytanie dotyczy możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodu amortyzacji naliczonej od pełnej wartości tych mieszkań.

Ustosunkowując się do Pana zapytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm. ) amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania między innymi budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu lub dzierżawy

Jednakże zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt. 45 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jak wynika z treści wniesionego przez Pana zapytania , obecnie wynajmuje Pan lokale mieszkalne, znajdujące się w budynku, z tytułu budowy którego korzystał Pan z ulgi podatkowej ? polegającej na odliczeniu poniesionych wydatków od dochodu przed opodatkowaniem stosownie do przepisu art. 26 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym w brzemieniu obowiązującym w 1999 roku.

W myśl tego przepisu odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem podlegały wydatki poniesione w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku.Jak wskazano z odliczenia takiego Pan korzystał.Okoliczność ta powoduje, że nie może Pan zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tej części wartości budynku odliczonej tytułem ulgi związanej z budową ww. mieszkań.

Jak wynika bowiem z cytowanych powyżej przepisów ustawodawca nie zezwala na dwukrotnie odliczanie poniesionych przez podatnika wydatków, a mianowicie raz poprzez odliczenie wydatków na budowę od dochodu, a drugi raz poprzez naliczanie odpisów amortyzacyjnych i zaliczanie ich w ciężar kosztów.

Jednocześnie tut. organ zauważa, iż jakkolwiek w przepisach ustawy obowiązujących do końca 2000r. ulga z tytułu budownictwa na wynajem była wymieniona przez ustawodawcę wśród tytułów odliczeń od dochodu, a nie od podstawy opodatkowania, jak miało to miejsce w przypadku ulgi z tytułu poniesionych przez przedsiębiorców wydatków inwestycyjnych, okoliczność ta pozostaje bez znaczenia w przedmiotowej sprawie.

Ustawodawca dość swobodnie posługuje się bowiem różnymi pojęciami dla potrzeb określenia analogicznych stanów prawnych. I tak, jak wynika z analizy porównawczej treści art. 26 ust. 1 pkt 8, art. 26a ust. 1 i art. 27 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 1999 roku niejako równoważnie i wymiennie są traktowane pojęcia ?podstawa opodatkowania? i ?podstawa obliczenia podatku?. W obu jednak przypadkach podstawową rolę odgrywa pojęcie ?dochodu?, jako punktu wyjścia do ustalenia kwoty bądź to podstawy opodatkowania bądź obliczenia podatku. Przy tym zarówno ulga z tytułu budowy mieszkań na wynajem, jak i ulga inwestycyjna de facto pomniejszają podstawę obliczenia podatku, czyli mówiąc innymi słowy podstawę opodatkowania.

W świetle powyższego podnoszona przez Pana okoliczność, iż w przepisach art. 23 ust. 1 pkt. 45 powołanej ustawy o podatku dochodowym jest mowa o wydatkach odliczonych od podstawy opodatkowania pozostaje bez wpływu na podjęte w przedmiotowej sprawie stanowisko.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż Pana stanowisko dotyczące przedmiotowej sprawy, zawarte w piśmie z dnia 30 marca 2005 r. jest nieprawidłowe.Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie ? stosownie do przepisu art. 14a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora izby Skarbowej w Opolu.

W myśl art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej, zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika