Pytanie Spółki dotyczy ustalenia, czy podlega opodatkowaniu, z tytułu przychodów (należności licencyjnych) (...)

Pytanie Spółki dotyczy ustalenia, czy podlega opodatkowaniu, z tytułu przychodów (należności licencyjnych) uzyskanych na terytorium Polski przez podatników nie posiadających na jej terytorium siedziby lub zarządu, nieodpłatne przekazania przez tych podatników (nierezydentów) do użytkowania podmiotowi polskiemu oprzyrządowania producyjnego, licencji, know-how.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pisemne zapytanie Spółki z dnia 1 grudnia 2004 r., L. dz. NF/2367/2004 (data wpływu 6 grudnia 2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego, złożone w nawiązaniu do informacji Naczelnika tut. Urzędu z dnia 24 listopada 2004 r., nr PD-I/423/131/04/GH, udzielonej Spółce, uprzejmie wyjaśnia:

Pytanie Spółki dotyczy ustalenia, czy podlega opodatkowaniu, z tytułu przychodów (należności licencyjnych) uzyskanych na terytorium Polski przez podatników nie posiadających na jej terytorium siedziby lub zarządu, nieodpłatne przekazanie przez tych podatników (nierezydentów) do użytkowania podmiotowi polskiemu oprzyrządowania produkcyjnego, licencji, know-how.

Porady prawne

Zdaniem zainteresowanej Spółki, w przypadku tego typu transakcji nieodpłatnej, podmiot zagraniczny nie osiąga w Polsce przychodu, który podlegałby opodatkowaniu zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a do poboru którego, zgodnie z art. 26 ust. 1 tej ustawy, zobowiązana byłaby Spółka jako płatnik. W tej transakcji nie zostaje spełniony warunek do poboru podatku, gdyż nie dochodzi do dokonania wypłaty ani kompensaty.
Artykuł 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej updop, przewiduje opodatkowanie przychodów uzyskiwanych przez nierezydentów z tytułu dzierżawy urządzeń, licencji i opłat za know-how: podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) ? ustala się w wysokości 20% przychodów.
Zgodnie z art. 3 ust. 2 updop, podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu , podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W przepisie tym przewidziano opodatkowanie oparte na zasadzie źródła. Jeśli źródło przychodów nierezydenta znajduje się na obszarze państwa polskiego, to nasze państwo ma prawo opodatkować dochody uzyskane z tego źródła, chyba że konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z państwem rezydencji zagranicznego podatnika wyłączy (zwolni) daną kategorię dochodu z opodatkowania w Polsce.
Nieotrzymywanie przez brytyjskiego kontrahenta wynagrodzenia za udostępnienie Spółce oprzyrządowania produkcyjnego, licencji i know-how nie wywołuje dla nierezydenta skutków w polskim prawie podatkowym, gdyż nie dochodzi do dokonania wypłaty, kompensaty, ani innej formy zapłaty. Postanowienia umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 16 grudnia 1976 r. (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20), nie będą miały zastosowania, gdyż nie dochodzi do uzyskania przychodu w Polsce przez rezydenta brytyjskiego.Powyższe nieodpłatne świadczenie nie będzie w Polsce podlegać opodatkowaniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 updop, co oznacza, że Spółka nie wstąpi w obowiązki płatnika, tj. nie będzie obowiązana do obliczenia, pobrania i wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 26 ust. 1 i 3 updop.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uważa, że stanowisko zajęte przez Spółkę jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika