Przedmiotem zapytania podatnika jest ustalenie czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (...)

Przedmiotem zapytania podatnika jest ustalenie czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpis aktualizacyjny w sytuacji kiedy dłużnik zmarł (art. 16 ust. 1 pkt 26a i art. 16 ust. 2a pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pisemne zapytanie Spółki w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuje:

Przedmiotem zapytania podatnika jest ustalenie czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpis aktualizujący w sytuacji kiedy dłużnik zmarł (art. 16 ust. 1 pkt 26a i art. 16 ust. 2a pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym do osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o PDOP).

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że dłużnik Spółki w toku postępowania upominawczego toczącego się przed Sądem Okręgowym zmarł.

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2003 r. brzmieniem art. 16 ust.1 pkt 26a ustawy o PDOP do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust. 2a pkt.1 ustawy o PDOP. Nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną w przypadku śmierci dłużnika (art. 16 ust. 2a pkt 1 litera a ustawy o PDOP).

Aby odpisy aktualizujące wartość należności można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki:
? uprzednio wierzytelności, na które dokonuje się odpisu aktualizującego, były zaliczone do przychodów należnych,
? tworzenie odpisów aktualizujących wynika z ustawy o rachunkowości,
? nieściągalność tych wierzytelności została uprawdopodobniona poprzez istnienie faktu powodującego brak możliwości zaspokojenia wierzyciela.

Biorąc powyższe pod uwagę Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpis aktualizujący wartość należności w sytuacji kiedy dtużnik zmart, jeżeli przedmiotowe wierzytelności uprzednio zostaty zaliczone do przychodów należnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika