Czy podatnik może przetwarzać swoje dane księgowe za pomocą oprogramowania, które umieszczone jest (...)

Czy podatnik może przetwarzać swoje dane księgowe za pomocą oprogramowania, które umieszczone jest na serwerach znajdujących się poza terytorium RP i czy tak przetwarzane księgi rachunkowe będą podstawą do określenia wysokości podstawy opodatkowania i należnego podatku dochodowego ?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając w trybie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926, ze zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 18.03.2004 r. (data wpływu : do Urzędu Skarbowego Kraków Stare Miasto : 18.03.2004 r.; do tut. Urzędu : 24.03.2004 r.), dotyczący udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, po analizie przedstawionego w przywołanym piśmie stanu faktycznego stwierdza, co następuje :

Zapytanie podatnika dotyczy zgodności z obowiązującymi przepisami prawa przetwarzania danych księgowych za pomocą oprogramowania, które umieszczone jest na serwerach poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz czy tak przetwarzane księgi rachunkowe będą podstawą do określenia wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, o których mowa w art.9 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654, ze zm.).

Porady prawne

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając na uwadze powyższe, tutejszy organ podatkowy informuje, że zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych zostały uregulowane ustawą z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz.694 ze zm.), w której Rozdział 2 ?Prowadzenie ksiąg rachunkowych' w całości poświęcony jest tym problemom, natomiast nie jest uprawniony do interpretacji innych przepisów niż przepisy prawa podatkowego (np. o rachunkowości).

Ponadto potwierdza się iż na gruncie przepisów podatkowych obowiązujący w tym zakresie art.9 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami (cyt wyżej ustawy o rachunkowości), w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika