W jakiej wysokości przysługują koszty uzyskania przychodów w związku z zawartą umową o dzieło, (...)

W jakiej wysokości przysługują koszty uzyskania przychodów w związku z zawartą umową o dzieło, na podstawie której wykonawca zobowiązał się do opracowania dokumentu zawierającego w szczególności kilka rozdziałów prospektu emisyjnego związanego z zamiarem wprowadzenia do publicznego obrotu akcji spółki?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 20 kwietnia 2004 roku (data wpływu do tut. Urzędu - 22 kwietnia 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych informuje:

Przedmiotem zapytania podatnika jest ustalenie w jakiej wysokości należy odliczyć od przychodu koszty jego uzyskania w związku z zawartą umową o dzieło, na podstawie której wykonawca zobowiązał się do opracowania dokumentu zawierającego w szczególności kilka rozdziałów prospektu emisyjnego związanego z zamiarem wprowadzenia do publicznego obrotu akcji spółki; wykonawca zobowiązał się do przeniesienia na spółkę majątkowych praw do dzieła. Zdaniem podatnika należy zastosować art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o pdof.

Porady prawne

Stosownie do zapisu art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.) zwanej dalej ustawą o pdof, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami określone są w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit b, których podstawę wymiaru stanowi przychód.

Zastosowanie 50% - towej stawki kosztów uzyskania przychodów na podstawie wyżej powołanego przepisu uzależnione jest od wystąpienia dwóch podstawowych okoliczności:
1) zaistnienia utworu z rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 904) oraz,
2) udzielenia przez twórcę licencji na korzystanie z danego utworu zamawiającemu, względnie rozporządzenia majątkowymi prawami autorskimi do twórczego dzieła.
Utworami w rozumieniu prawa autorskiego mogą być stanowiące efekt realizacji zamówienia raporty i innego rodzaju opracowania, ale przy założeniu, że można im przypisać posiadanie twórczego i indywidualnego charakteru, co najmniej w zakresie doboru, układu lub zestawienia zawartego w nim materiału.

W przypadkach wątpliwych istnieje możliwość dokonania rozstrzygnięć w oparciu o opinie specjalistów z danej dziedziny lub w razie powstania sporu, co do autorskiego charakteru wykonanych prac należy wystąpić do Departamentu Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych do Ministerstwa Kultury w Warszawie. Zdaniem tutejszego organu opracowanie prospektu emisyjnego nie ma charakteru twórczego (w rozumieniu prawa autorskiego) ze względu na fakt, że musi być opracowywany zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 października 2001 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinien odpowiadać prospekt emisyjny oraz skrót prospektu (Dz. U. z 2001 r. Nr 139, poz. 1568 ze zm.).

W związku z tym prospekt jest pozbawiony koniecznych cech oryginalności i indywidualności, ponieważ indywidualna jest jedynie treść w takim zakresie, w jakim dotyczy konkretnego zakładu. Biorąc powyższe pod uwagę należy zgodzić się ze stanowiskiem Jednostki, że przychód wynikający z załączonej do pisma umowy o dzieło należy pomniejszyć o koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o pdof.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika