Czy otrzymane środki finansowe z funduszu prewencyjnego firm ubezpieczających majątek podatnika z (...)

Czy otrzymane środki finansowe z funduszu prewencyjnego firm ubezpieczających majątek podatnika z przeznaczeniem na zakup oraz przebudowę środków trwałych są zwolnione od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) ?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 26 kwietnia 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 30 kwietnia 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych informuje:

Przedmiotem zapytania podatnika jest ustalenie czy otrzymane środki finansowe z funduszu prewencyjnego firm ubezpieczających majątek podatnika z przeznaczeniem na zakup oraz przebudowę środków trwałych są zwolnione od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.).

Porady prawne

Zdaniem podatnika otrzymane środki finansowe z funduszu prewencyjnego firm ubezpieczających majątek jednostki z przeznaczeniem na zakup oraz przebudowę środków trwałych korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , a odpisy amortyzacyjne od tej wartości środków trwałych, która została sfinansowana z otrzymanych od ubezpieczycieli środków nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 tej ustawy.

Z zapisu art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że wolne od podatku są: dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m. Ponadto z zastrzeżeń zawartych w pkt 14 i 14a wynika, że zwolnienie zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 21 obejmuje także subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, pochodzące zarówno z budżetu państwa, jak i budżetów jednostek samorządowych, jeśli nie będą mogły być zaliczone do dotacji jak i otrzymane od innych podmiotów, mających prawo je udzielać, pod warunkiem, że zostaną wydatkowane na otrzymanie, zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych, objętych odpisami amortyzacyjnymi.Z przepisem tym koreluje art. 16 ust. 1 pkt 48 powołanej ustawy, który stanowi, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że otrzymane środki finansowe od firm ubezpieczeniowych będą zwolnione od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jedynie do wysokości w jakiej jednostka wykorzysta te środki na zakup środka trwałego (w tym wypadku sanitarki 72.150 PLN). Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 tej ustawy odpisy amortyzacyjne od części wartości środka trwałego , która została sfinansowana z otrzymanych środków finansowych od koasekurantów nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodów.

Natomiast otrzymane przez Wnioskodawcę od ubezpieczycieli środki finansowe, które Spółka zgodnie z umową ma przeznaczyć na dofinansowanie przebudowy systemu dźwiękowego do ogłaszania alarmu (w kwocie 27.850 PLN) nie mieszczą się w zakresie zwolnień przedmiotowych jakie ustawodawca określił w art. 17 ust. 1 powołanej ustawy.W pkt 21 ustawodawca nie obejmuje zwolnieniem otrzymanych środków przeznaczonych na przebudowę środków trwałych. Wobec powyższego otrzymane środki, które zgodnie z umową podmiot ma przeznaczyć na dofinansowanie przebudowy systemu dźwiękowego do ogłaszania alarmu należy zaliczyć do przychodów zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które nie podlegają zwolnieniu od podatku. Natomiast odpisy amortyzacyjne od ulepszonego poprzez przebudowę środka trwałego ustalone przy zastosowaniu zapisów zawartych w art. 16a - 16m powołanej ustawy, będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika