Czy z tytułu zawartej z ojcem umowy użyczenia samochodu osobowego przeznaczonego do działalności (...)

Czy z tytułu zawartej z ojcem umowy użyczenia samochodu osobowego przeznaczonego do działalności gospodarczej zaistnieje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

Pismem z dnia 18 listopada 2005 r. (uzupełnionym dnia 24 listopada 2005 r.) podatnik zwrócił się do tut. urzędu o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego w odniesieniu do następującego stanu faktycznego: podatnik prowadzić będzie działalność gospodarczą na terenie całej Polski, w tym celu niezbędny jest mu samochód w związku z tym podatnik zawarł z ojcem umowę nieodpłatnego użyczenia samochodu osobowego.

W związku z powyższym wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: Czy z tytułu zawartej z ojcem umowy użyczenia samochodu osobowego zaistnieje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

Porady prawne

Wnioskodawca uważa, że z tyt. zawartej z ojcem umowy użyczenia samochodu osobowego nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

Ustosunkowując się do wyżej przedstawionych kwestii, stwierdza się co następuje: Zasadę umowy użyczenia regulują postanowienia ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm). Art. 710 tejże ustawy stanowi, że przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez cały czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Cechą charakterystyczną umowy użyczenia jest zatem jej nieodpłatny charakter. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się wartość świadczeń otrzymanych w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. (Dz. U. z2004 r. Nr 142, poz. 514 ze zm.).Do I grupy podatkowej zalicza się m. in. małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę, i teściów.Z powyższego wynika, że ustawodawca uzależnia wykazywanie przychodów z tytułu bezpłatnego użyczenia na podstawie umowy użyczenia rzeczy wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej od stopnia pokrewieństwa pomiędzy osobami zawierającymi tego typu umowę.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania i mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń, wynikające z zawartej umowy użyczenia pomiędzy podatnikiem a ojcem, a więc osobami, których pokrewieństwo zaliczane jest do I grupy podatkowej, podlegają wyłączeniu z opodatkowania i nie stanowią u podatnika przychodu z działalności gospodarczej.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika