Czy ustala się dochód na dzień likwidacji jeżeli osoba fizyczna wnosi w formie aportu do spółki (...)

Czy ustala się dochód na dzień likwidacji jeżeli osoba fizyczna wnosi w formie aportu do spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem?

Pismem z dnia 17 stycznia 2005 r. podatnik zwrócił się o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego w odniesieniu do następującego stanu faktycznego: wnioskodawca zamierza wnieść aportem prowadzone przez siebie jednoosobowe przedsiębiorstwo do spółki z o.o. w zamian za wkład niepieniężny.

W związku z powyższym wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: czy ustala się dochód na dzień likwidacji jeżeli osoba fizyczna wnosi w formie aportu do spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem?

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie aportu do spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem, nie ustala się .

Porady prawne

Ustosunkowując się do powyżej przedstawionych kwestii, stwierdza się co następuje: Rezultatem wniesienia aportem, prowadzonego przez podatnika, jednoosobowego przedsiębiorstwa do istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest likwidacja działalności prowadzonej jako osoba fizyczna.Likwidacja działalności gospodarczej pociąga za sobą obowiązek zawiadomienia o tym fakcie urzędu skarbowego i sporządzenia remanentu likwidacyjnego, co wynika z przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).Artykuł 24 ust. 3 pkt 3 tej ustawy stanowi, że nie ustala się dochodu na dzień likwidacji a co za tym idzie - zryczałtowanego podatku likwidacyjnego, gdy osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej majątek przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę ww. uregulowania prawne należy stwierdzić że podatnik nie ma obowiązku uiszczenia podatku od remanentu likwidacyjnego.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika