W jaki sposób należy określić wysokość przychodu osoby fizycznej w przypadku objęcia udziałów (...)

W jaki sposób należy określić wysokość przychodu osoby fizycznej w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny?

Pismem z dnia 02.07.2007 r. (data wpływu) podatnik zwrócił się do Naczelnika tut. Urzędu o interpretację zakresu i sposobu zastosowania, w indywidualnej sprawie, obowiązującego prawa podatkowego dotyczącego sposobu określania wysokości przychodu osoby fizycznej mającej miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci udziałów (akcji) spółek kapitałowych z siedzibą w Polsce.

Zdaniem podatnika, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny. Na podstawie jednak art. 17 ust. 2 powołanej ustawy przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 9 stosuje się odpowiednio przepisy art. 19.

Porady prawne

Natomiast przepis art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Przedstawiając swoje stanowisko podatnik powołał się na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów z dnia 7 czerwca 2005 r. nr 1433/NG/GF/VII/415-27/05/EW oraz informację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z dnia 1 kwietnia 2004 r. nr US18/ZD/FD/415/362/2004 uznające jako prawidłowy stan taki sam jak przedstawiony w przedmiotowym wniosku.

Ustosunkowując się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie stwierdza, iż stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 9) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2007 r. - za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Zgodnie z art. 17 ust. 2 ww. ustawy przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c), pkt 6, 7, 9 i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19. Natomiast w myśl art. 19 ust. 1 powołanej ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Tak więc w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny (aport), przychód podatnika stanowić będzie wartość nominalna objętych udziałów (akcji), ustalona zgodnie z w/w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zdanie pierwsze.

Przez nominalną wartość należy rozumieć wartość istniejącą tylko z nazwy, tytularną, formalną (por.

Słownik języka polskiego, pod red. A. Szymczaka, Warszawa 1979 r., t. 2, s. 388). Art. 17 ust. 2 ww ustawy w zakresie ustalania wartości przychodów odsyła do odpowiedniego stosowania art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Słowo odpowiednie oznacza, że do ustalenia wartości przychodu określonego w art. 17 ust. 1 pkt 9 ma zastosowanie wyłącznie zdanie pierwsze art. 19 ust. 1 powołanej ustawy, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, przy czym w przypadku przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny jest to wartość nominalna tych udziałów (akcji) określona w umowie, pomniejszona o koszty nabycia wkładu niepieniężnego.

Ponadto, tut. organ wyjaśnia, iż przychód z tyt. objęcia udziałów (akcji) spółki kapitałowej znajduje swoje źródło w kapitałach pieniężnych. Wobec powyższego nie stanowi przychodu z praw majątkowych i innych źródeł.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie zauważa, iż powołane we wniosku postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów z dnia 7 czerwca 2005 r. nr 1433/NG/GF/VII/415-27/05/EW oraz informacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z dnia 1 kwietna 2004 r. US18/ZD/FD/415/362/200R zostały wydane w indywidualnej sprawie i wiążą ten organ podatkowy który je wydał.

Zatem stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku tut. organ podatkowy uznał za prawidłowe.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika