Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2005 r. na podstawie umowy nieodpłatnego (...)

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2005 r. na podstawie umowy nieodpłatnego przeniesienia prawa własności w związku z podziałem majątku likwidowanej spółki podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Pismem z dnia 9 marca 2006r. /data wpływu/ uzupełnionego znakami opłaty skarbowej w dniu 27 marca 2006r. podatnik zwrócił się do Naczelnika tut. urzędu o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w zwiazku z likwidacją Przedsiębiorstwa X Sp. z o.o. i podziałem majatku, w 2005 r. została przeniesiona nieodpłatnie przez Likwidatora Spółki na niego jako jedynego udziałowca własność nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego. Od ww czynności prawnych został zapłacony zryczałtowany podatek dochodowy w wysokosci 19%.

Porady prawne

Podatnik zwraca sie z zapytaniem, czy w związku ze zbyciem ww. nieruchomości zobowiązany jest do zapłaty 10% podatku dochodowego pomimo, że pomiędzy nieodpłatnym przeniesieniem nieruchomości na jego rzecz a jej zbyciem osobie fizycznej nie upłynęło 5 lat.

Zdaniem podatnika w sytacji gdy nieruchomość przeszła na jego rzecz nieodpłatnie w związku z podziałem majątku likwidowanej spółki jak również, że zapłacił od tej czynności zryczałtowany 19% podatek dochodowy nie jest zobowiązany do zapłaty 10% podatku dochodowego zbywając nieruchomość.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /jedn. tekst: Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm./ źródłami przychodu są: odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2;a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit.a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 28 ust. 2 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych ustala sie w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płaty bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) lub e) ww ustawy. Jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) lub e) ustawy podatkowej, podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację PIT-23.

W kategorii nabycia należy również traktować przypadki, gdy na podstawie umowy przeniesienia własności, która jest umową konsensualną i realną wynika zobowiązanie do przeniesienia własności rzeczy na nabywcę.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca na podstawie notarialnej umowy przeniesienia własności oraz prawa użytkowania wieczystego i prawa własności budynku stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności (akt notarialny z dnia 22.02.2005r.) nabył prawo własności do ww. nieruchomości.A zatem jeżeli zbycie nieruchomości nastąpi w roku 2006, przychód uzyskany ze sprzedaży będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, chyba że podatnik złoży oświadczenie o przeznaczeniu należności uzyskanych ze sprzedaży na cele mieszkaniowe.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku o interpretację prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie nie jest prawidłowe.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika