Posiadam mieszkanie w miejscowości wypoczynkowej, które zamierzam wynajmować turystom. Czas trwania (...)

Posiadam mieszkanie w miejscowości wypoczynkowej, które zamierzam wynajmować turystom. Czas trwania najmu może być krótkotrwały ze względu na brak zainteresowania po sezonie. Chcę skorzystać z ryczałtowej formy opodatkowania. Jaka stawka podatku powinna być zastosowana?

Jak wynika z treści pytania zamierza Pani wynajmować turystom na krótkotrwałe okresy mieszkanie położone w miejscowości wypoczynkowej, zakupione specjalnie do tego rodzaju działalności.
Działalność polegająca na krótkotrwałym wynajmie lokali zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług została sklasyfikowana w Sekcji H, Dziale 55, symbol 55.23.13 jako usługi wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania. Dział 55 zgodnie z objaśnieniami obejmuje usługi wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania takich jak: pokoje gościnne, kwatery wiejskie, domki letniskowe, apartamenty. Nie obejmuje natomiast wynajmu lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym (70.20.11) na podstawie zawartych umów zgodnie z kodeksem cywilnym.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit d ustawy z dnia 20.11.1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 930 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. do całego grupowania objętego PKWiU 55.2, tj. również 55.23.13 przy opodatkowaniu przychodów stosuje się stawkę 17%.
W związku z powyższym stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia oraz, odrębnie za każdy rok podatkowy, ewidencję przychodów.
Przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu nie łączy się z przychodami z innych źródeł. Termin składania zeznania wysokości uzyskanego przychodu i należnego podatku upływa 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika