Kto jest płatnikiem podatku dochodowego w sytuacji gdy pracownik otrzymuje odszkodowanie wypłacone (...)

Kto jest płatnikiem podatku dochodowego w sytuacji gdy pracownik otrzymuje odszkodowanie wypłacone na mocy porozumienia zawartego między pracodawcą a biurem rachunkowym?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

    a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
    b) odpraw i odszkodowań wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
    c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
    d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakresie konkurencji,
    e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
    f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
    g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz opisany stan faktyczny zdaniem tutejszego organu podatkowego otrzymane przez Panią na podstawie zawartego porozumienia przez pracodawcę odszkodowanie z tytułu pobytu w szpitalu wypłacone, przez podmiot o którym mowa w przedmiotowej sprawie, nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Porady prawne

W zaistniałej sytuacji wspomniane biuro rachunkowe nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, jednakże ma obowiązek wystawienia informacji na druku PIT-8C zgodnie z art. 42a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów(przychodów) wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego mają obowiązek sporządzić informacje PIT-8C o wysokości przychodów.

Zatem otrzymane świadczenie (odszkodowanie) niezależnie od tego czy otrzyma Pani PIT-8C należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym łącznie z innymi dochodami uzyskanymi w roku podatkowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika