Jak należy opodatkować ekwiwalent za urlop i dodatkową nagrodę roczną należne zmarłemu pracownikowi (...)

Jak należy opodatkować ekwiwalent za urlop i dodatkową nagrodę roczną należne zmarłemu pracownikowi a wypłacone w 2004r. spadkobiercy, który nie jest małżonkiem zmarłego pracownika i nie spełnia warunków wymaganych do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych?

Działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto informuje:
Zgodnie z art. 63#185; § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. Nr 21 poz. 94 z 1998 r. ze zm.) z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa, § 2 powołanego przepisu stanowi, że prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.
Art. 67 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. z 2004 r. Nr 39, poz. 353) wskazuje, iż do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny spełniający warunki określone w art. 68-71:

Porady prawne
    1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
    2) przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej;
    3) małżonek (wdowa i wdowiec);
    4) rodzice.

Przy czym za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.
Zatem dla osoby dziedziczącej na mocy postanowienia sądu o nabyciu spadku, ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i dodatkowa nagroda roczna należna zmarłemu pracownikowi stanowić będzie majątek spadkowy tylko w sytuacji, gdy nie będzie osób uprawnionych, o których mowa w powołanym art. 67 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Tylko wtedy prawa te staną się przedmiotem opodatkowania, do którego zastosowanie znajdą regulacje zawarte w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89, ze zm.)
Prawa majątkowe ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku stanowią co do zasady przychody, o których mowa w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14., poz. 176 ze zm.) i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w sytuacji gdy są one wypłacane małżonkowi zmarłego pracownika oraz innym osobom spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl powołanych przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Od przychodów tych zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Po zakończeniu roku podatkowego zgodnie z art. 42 ust. 1 płatnicy sporządzają imienne informacje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu.
Jednakże w myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
W związku z powyższym przychody należne zmarłemu pracownikowi z tytułu ekwiwalentu za urlop i dodatkowej nagrody rocznej wypłacone osobie dziedziczącej na mocy postanowienia sądu o nabyciu spadku, w sytuacji gdy nie będzie osób uprawnionych do renty rodzinnej, o których mowa w powołanym art. 67 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, staną się przedmiotem opodatkowania, do którego zastosowanie będą miały regulacje zawarte w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn i nie będą podlegały przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika