Czy ojciec moze bezpłatnie pracować u córki nie będąc zatrudnionym na umowę o pracę ???

Czy ojciec moze bezpłatnie pracować u córki nie będąc zatrudnionym na umowę o pracę ???

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.06.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Powyższe wynika z przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
Z treści wniosku, złożonego w dniu 06.06.2006 r. a uzupełnionego w dniu 19.06.2006 r. wynika, że córka Wnioskodawcy zamierza w 2006 roku rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie: produkcja listew wykończeniowych. Natomiast P...., jako jej ojciec, chce pomagać (dorywczo) bez wynagrodzenia w prowadzeniu ww. działalności. Córka P. ..... jest osobą niezamężną pozostającą w wspólnym gospodarstwie domowym z ojcem.
W złożonym wniosku podatnik zajął stanowisko, że może pomagać córce w prowadzeniu działalności bezpłatnie, ponieważ posiada na swoje utrzymanie dochody a praca ta miałaby charakter dorywczy. Prowadzone jest też wspólne gospodarstwo domowe.
Tutejszy Urząd Skarbowy po przeanalizowaniu przedstawionej przez podatnika sytuacji informuje:
Pracę jaką będzie wykonywał Pan na rzecz córki nie będzie dla Pana przychodem w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
W Pana przypadku nie występuje przychód z nieodpłatnego świadczenia.
Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiążę natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.
W dacie wydania niniejszego postanowienia w stosunku do podatnika nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika