Czy w wyniku rozliczeń wzajemnych pomiędzy podatnikiem i jego zakładem samobilansującym w Niemczech (...)

Czy w wyniku rozliczeń wzajemnych pomiędzy podatnikiem i jego zakładem samobilansującym w Niemczech powstają różnice kursowe podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz.926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 02.03.2004r. (data wpływu 03.03.2004r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, co następuje:

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy wartość różnic kursowych powstałych pomiędzy wzajemnie rozliczającymi się podmiotami tj. jednostką macierzystą w Polsce a zakładem samobilansującym w Niemczech są przychodem do opodatkowania w przypadku różnic kursowych dodatnich, a kosztem uzyskania w przypadku różnic kursowych ujemnych.

Porady prawne

Na podstawie art.3 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.) podatnicy, którzy posiadają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego wynika, że podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest spółka działająca w Polsce, a nie oddział tej spółki działający w Niemczech, dlatego otrzymywane od jednostki zagranicznej środki finansowe (m.in. na pokrycie ZUS, wydatków poniesionych na ubrania robocze, opłaty wizowe) nie są przychodem w rozumieniu art.12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W stosunkach wewnętrznych jednostka macierzysta - zakład zagraniczny nie może pozostać bez znaczenia fakt, że obydwie części przedsiębiorstwa stanowią jeden organizm prawny, a co za tym idzie spółka nie może osiągać przychodów ani ponosić kosztów z tytułu różnic kursowych w wyniku dokonywania transakcji o charakterze wyłącznie wewnętrznym.

Dodatkowo, zgodnie z art.51 ust.2 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002r., Nr 76, poz.694 ze zm.) do sprawozdania finansowego jednostki, w której skład wchodzą zakłady znajdujące się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tam sporządzające sprawozdania finansowe, włącza się, odpowiednie dane wynikające z bilansów tych zakładów, wyrażone w walutach obcych, przeliczone na polską walutę po obowiązującym na dzień bilansowy średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski, natomiast z rachunku zysków i strat - po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną średnich kursów na dzień kończący każdy miesiąc roku obrotowego, a w uzasadnionych przypadkach -po kursie będącym średnią arytmetyczną średnich kursów na dzień kończący poprzedni rok obrotowy i dzień kończący bieżący rok obrotowy, ustalonych dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Powstałe na skutek tych przeliczeń różnice wykazuje się w łącznym sprawozdaniu finansowym jednostki, w pozycji ?Różnice kursowe z przeliczenia', jako składnik kapitału (funduszu) z aktualizacji wyceny.

W związku z powyższym, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie stanowisko spółki uznaje za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika