Czy można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych darowiznę przekazaną (...)

Czy można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych darowiznę przekazaną na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 07.10.2004 r. (data wpływu: 28.10.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych wyjaśnia:

Zapytanie podatnika dotyczy możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych darowizny przekazanej na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (realizowane przez Stowarzyszenie ?X' - organizacji, o której mowa w art. 3 ust. 2 w/w ustawy).Zdaniem Podatnika darowizna przekazana na rzecz Stowarzyszenia ?X' może być odliczona od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Porady prawne

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 lub art. 7a ust. 1, po odliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96,poz. 873 ze zm.), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie.Kwota odliczeń nie może przekraczać 10 % dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo art. 7a ust. 1.

W myśl art. 18 ust. 1a powołanej ustawy odliczeniom jednak nie podlegają darowizny na rzecz:
1) osób fizycznych,
2) osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemyski elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Dodatkowo zgodnie z art. 18 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powyższe odliczenie możliwe jest, jeśli przekazanie darowizny jest udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.Wynika z tego jednoznacznie, iż odliczenie od dochodu poniesionych wydatków w formie darowizny jest możliwe tylko w sytuacji, gdy spełnione są kryteria podmiotowo - przedmiotowe.

Zgodnie z art. 18 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w ust. 1 pkt 1 i 7 nie może przekroczyć 10% dochodu. Beneficjentem darowizny na cele określone w art. 4 cyt. ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie mogą być tylko organizacje wymienione w przepisie art. 3 ust. 2 i 3 ustawy, a darowane środki muszą być wykorzystane w celu realizacji zadań ze sfery publicznej, które szczegółowo określa ustawa.

Jeżeli zatem Stowarzyszenie ?X' jest organizacją, o której mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz realizuje zadania i cele wymienione w art. 4 w/w ustawy to darowizna przekazana na jej rzecz może stanowić odliczenie od dochodu, zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika