Podatnik zwrócił się zapytaniem czy wyplata należności z tytułu licencji na program komputerowy (...)

Podatnik zwrócił się zapytaniem czy wyplata należności z tytułu licencji na program komputerowy zakupiony od podmiotu mającego siedzibę w Norwegii podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o pdop.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze. zm.) w odpowiedzi na pismo nr FG/GP/873-000-68-29/95/2004 z dnia 25 październik 2004 r. (data wpływu do tut. Organu 26-10-2004 r., uzupełnionego o dodatkowe wyjaśnienia w dn. 22-11-2004 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, informuje co następuje:

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy wypłata należności z tytułu licencji na program komputerowy zakupiony od podmiotu mającego siedzibę w Norwegii podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Spółki powyższa transakcja nie podlega opodatkowaniu w oparciu o w/w artykuł.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonała zakupu licencji na program komputerowy do badań od podmiotu mającego siedzibę i zarząd w Norwegii. Przedmiot transakcji będzie wykorzystywany jedynie w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności bez prawa do udzielania sublicencji i na zakupiony program.

Porady prawne

Zgodnie z powołanym przez Spółkę art. 21 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) należności wypłacane przez polskie podmioty na rzecz podmiotów nie mających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% przychodu.
Jednakże przy ustalaniu ostatecznej wysokości zryczałtowanego podatku do zapłacenia w Polsce kluczowe znaczenie mają postanowienia umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Określony w art. 12 ust. 4 - umowy między Rządem Polski a Rządem Norwegi o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisanej w Oslo dnia 24 maja 1977 r. (Dz. U. 1979 r. Nr 27 poz. 157) - termin ?należności licencyjne? oznacza wszelkiego rodzaju należności, które są płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego (...), do patentu, znaku towarowego, rysunku, modelu, planu, tajemnicy lub technologii produkcyjnej albo za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje związane z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.
Zgodnie z artykułem 12 w/w umowy należności licencyjne pochodzące z Umawiającego się Państwa, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Umawiającym się Państwie. Należności te jednak mogą być opodatkowane także w Umawiającym się Państwie, w którym powstały, lecz podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10% kwoty tych należności.
Należności wypłacane za użytkowanie lub prawo do użytkowania oprogramowania komputerowego zaliczane są do należności licencyjnych bez względu na to czy zostało to literalnie stwierdzone w danej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania czy też nie. Zostało to potwierdzone w Komentarzu do Modelowej Konwencji OECD pkt 13 Komentarza do art. 12 Modelowej Konwencji OECD dotyczącym należności licencyjnych. Zgodnie z wyrażonym tam stanowiskiem najwłaściwszym jest traktowanie oprogramowania komputerowego jako dzieła naukowego (Modelowa Konwencja OECD w sprawie Podatku od Dochodu i Majątku wraz z Komentarzem, wersja skrócona, czerwiec 1998, Komitet Spraw Podatkowych OECD, Paryż, tłum. K. Bany, Wyd. KiK, Warszawa 2000, s. 157-158).
Jednakże, na podstawie pozostałych postanowień Komentarza do art. 12 MK OECD (pkt 14), można stwierdzić, iż należność za licencję użytkowania programu komputerowego przez rezydenta podatkowego Polski od rezydenta zagranicznego dla celów podatkowych w państwie będącym członkiem OECD nie powoduje w Polsce zobowiązania podatkowego u nierezydenta, jeżeli korzystanie z programu następuje wyłącznie na własne potrzeby działalności nabywcy, który nie posiada praw do dalszej odsprzedaży, czy też udzielania sublicencji na zakupiony program.
Wobec powyższego tego rodzaju płatności co do zasady, podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych jako zyski z działalności gospodarczej lub zyski kapitałowe, a te zgodnie z art. 7 w/cyt. umowy o unikaniu podwójnemu opodatkowaniu mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie, w którym ma siedzibę podmiot będący beneficjentem tych należności tj. w tym przypadku w Norwegii.
Reasumując Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Spółki, iż zakup licencji na program komputerowy w tym przypadku nie podlega opodatkowaniu w związku z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Ponadto informuje się, iż odpowiedź na zapytania, dotyczące zagadnień związanych z ustawą o podatku od towarów i usług zostaną udzielone odrębnym pismem.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika