Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż jedyny udziałowiec Spółki, nie będący (...)

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż jedyny udziałowiec Spółki, nie będący członkiem jej zarządu, jest zatrudniony w Spółce na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku prokurenta. Umowa została zawarta pomiędzy wspólnikiem a jedynym członkiem zarządu Spółki, tj. małżonką wspólnika pełniącą tę funkcję.
Podatnik zapytuje, czy prawidłowo zaliczył wynagrodzenie wspólnika do kosztów uzyskania przychodów.

Stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów mogą być jedynie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. W odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie ograniczenia co do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia udziałowca firmy zawarte są w art. 16 ust. 1 pkt 38 wyżej cyt. ustawy. Przepis ten stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego.
Z zacytowanego przepisu wynika, że w przypadku wykonywania pracy przez udziałowca na rzecz spółki na podstawie umowy cywilnoprawnej, wydatki z tym związane są kosztem uzyskania przychodów, gdyż nie są to jednostronne świadczenia. Zatem art. 16 ust. 1 pkt 38 nie ma zastosowania w przypadkach dwustronnie zobowiązujących umów cywilnoprawnych (np. umowy o pracę, zlecenia) zawieranych między spółką i jej udziałowcem, zgodnie z którymi spółka dokonuje zapłaty tym osobom za wykonywane przez nie świadczenia na jej rzecz.
W sytuacji przedstawionej przez Podatnika warunkiem zaliczenia powyższych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest również dokonywanie ich na rzecz udziałowca, który jest pracownikiem w rozumieniu odrębnych przepisów, tj. Kodeksu pracy, a w szczególności art. 22 ust. 1 tej ustawy.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika