Związek Zawodowy prowadzący działalność gospodarczą wnosi zapytanie: czy zysk osiągnięty z całokształtu (...)

Związek Zawodowy prowadzący działalność gospodarczą wnosi zapytanie: czy zysk osiągnięty z całokształtu działalności za 2003 r. przeznaczony na działalność gospodarczą będzie podlegał opodatkowaniu w sytuacji, gdy powstał głównie dzięki zwrotom podatku VAT (art. 14 a ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.) ?
Związek za 2003 r. nie osiągnął dochodu w świetle przepisów podatkowych (CIT-8 za 2003 r. wykazuje stratę).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 z 1997 r. poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie podatnika wyjaśnia co następuje:
Działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. ? Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101 z 1999 r., poz. 1178 ze zm.) jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Związek Zawodowy prowadzący działalność gospodarczą zobligowany jest stosować w pełni przepisy ustawy o rachunkowości i prowadzić ewidencję księgową z wyodrębnieniem obydwu działalności ? statutowej i gospodarczej.
Dochodem ? zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) ? jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekroczą sumę przychodów, różnica jest stratą.

Porady prawne

Z reguły jest to dochód wynikający z prowadzonej ewidencji rachunkowej skorygowany o koszty i wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Artykuł 7 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi: ?Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się:
1) przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku,
2) przychodów wymienionych w art. 21 i 22,
3) kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pkt 1 i 2,
4).......,
5).......?.
Rozdział 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych określa rodzaje przychodów.
Stosownie do postanowień art. 12 ust. 4 pkt 6 ww. ustawy do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków, opłat stanowiących dochody budżetu państwa, nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Zatem zwrotu podatku od towarów i usług, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług (...) nie uwzględnia się w przychodach podatkowych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (w brzmieniu obowiązującym w roku 2003) wolne od podatku są: dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych, działających na podstawie odrębnych ustaw ? w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.Zwolnienie to ma charakter warunkowy i dotyczy wszelkich dochodów z różnych źródeł przeznaczonych na cele statutowe, ale dochodów w rozumieniu przepisów podatkowych.
W świetle powyższego, odpowiadając na zapytanie podatnika, zysk jako dodatni wynik finansowy w rozumieniu prawa bilansowego przeznaczony na działalność gospodarczą prowadzoną przez związek nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jeśli w świetle przepisów podatkowych podatnik nie osiągnął dochodu, a przeciwnie - poniósł stratę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika