Kiedy (w którym momencie) wydatki związane z utrzymaniem stadniny koni mozna uznać za koszt uzyskania (...)

Kiedy (w którym momencie) wydatki związane z utrzymaniem stadniny koni mozna uznać za koszt uzyskania przychodu; czy od daty złożenia wniosku do KRS, czy od wydania postanowienia o wpisie zmian w KRS - rejestrze przedsiębiorców?

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. stwierdza, że stanowisko X Spółki z o. o., przedstawione we wniosku z dnia 24.05.2006 r. (data wpływu - 29.05.2006 r.), uzupełnionym w dniach 21.06.2006 r. i 26.06.2006 r. (aktualny wypis z KRS i znaki opłaty skarbowej) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej ustalania kosztów uzyskania przychodów przy rozszerzeniu przedmiotu działalności spółki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 29.05.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. wpłynął wniosek od X Spółki z o. o. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zgodnie z wezwaniem z dnia 01.06.2006 r. podatnik uzupełnił podanie o wskazane braki w dniach 21 i 26.06.2006 r.
Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz, (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż w dniu 16.11.2005 r. Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę o rozszerzeniu przedmiotu działalności spółki m. innymi o działalność usługową związaną z uprawami rolnymi, chowem i hodowlą zwierząt, z wyłączeniem działalności weterynaryjnej, działalność związaną ze sportem, pozostałą działalnością rekreacyjną. Również podjęto uchwałę w sprawie zmiany nazwy i siedziby spółki. W dniu 06.02.2006 r. złożono wniosek w Krajowym Rejestrze Sądowym w celu odnotowania zmian w rejestrze przedsiębiorców. Postanowieniem z dnia 11.05.2006 r. dokonano zmian danych w Krajowym Rejestrze Sądowym - Rejestrze Przedsiębiorców (zmian o których mowa powyżej). W międzyczasie spółka zakupiła konie, które będą wykorzystywane w działalności gospodarczej. Dokonywała również zakupów paszy i innych środków potrzebnych do hodowli koni.
Pytanie podatnika brzmi: Kiedy (w którym momencie) wydatki związane z utrzymaniem stadniny koni można uznać za koszt uzyskania przychodu; czy od daty złożenia wniosku do KRS, czy od wydania postanowienia o wpisie zmian w KRS - rejestrze przedsiębiorców?
Podatnik stoi na stanowisku, iż z chwilą złożenia wniosku o zmianę danych podmiotu w rejestrze sądowym można zaliczać wydatki związane z prowadzeniem działalności w rozszerzonym zakresie do kosztów uzyskania przychodu.
Naczelnik Urzędu Skarbowego rozpatrując wniosek podatnika, zważył co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Gramatyczna wykładnia cytowanego przepisu jednoznacznie wskazuje, iż podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów ich uzyskania, pod warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma bądź może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, tj.

Porady prawne
wydatek taki powinien przyczynić się do powstania lub zwiększenia przychodu.
Jak wynika z orzecznictwa sądowego, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
Za koszt uzyskania przychodów może być uznany jedynie taki wydatek, który związany jest z działalnością gospodarczą podatnika określoną w aktach organizacyjnych tego podatnika i przez niego poniesiony. Zakres i charakter prowadzonej działalności gospodarczej podlega ocenie z punktu widzenia treści umowy spółki, statutu i innego aktu organizacyjnego osoby prawnej lub jednostki nieposiadającej osobowości prawnej, w których to aktach określony został przedmiot przedsiębiorstwa podatnika. Dany podmiot, aby mógł dokonać wydatku uznanego jako koszt uzyskania przychodów, musi posiadać podmiotowość podatkowoprawną.

Zgodnie z art. 255 § 1 Kodeksu spółek handlowych zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru.
W przedmiotowej sprawie dokonano zmiany umowy spółki w części dotyczącej rozszerzenia przedmiotu działalności spółki. W świetle cytowanego przepisu zmiana ta jest skuteczna z chwilą wpisu do rejestru. Wpis ten ma charakter konstytutywny.
Podobny charakter mają zmiany dotyczące nazwy i siedziby spółki. W świetle postanowień art. 168 Kodeksu spółek handlowych wszelkie zmiany danych wymienionych w art. 166 § 1 i § 2 zarząd powinien zgłosić sądowi rejestrowemu w celu wpisania do rejestru lub ujawnienia w aktach rejestrowych. Natomiast w art. 166 § 1 Ksh wskazano, iż danymi podlegającymi odnotowaniu w KRS- Rejestrze Przedsiębiorców są m. innymi firma, siedziba i adres spółki oraz przedmiot działalności spółki.
Warunkiem formalnoprawnym uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów jest jego właściwe udokumentowanie.
Przepisy art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają zasad udokumentowania wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Na podstawie art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na podatnika został nałożony obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób umożliwiający ustalenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku. Tymi odrębnymi przepisami są przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j. t. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), która w art. 20 określa, iż podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, a dowody te muszą spełniać wymogi określone w art. 21 tej ustawy. Przepis art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w powiązaniu z art. 4 ustawy o rachunkowości należy rozumieć, iż prawidłowo prowadzone księgi rachunkowe mogą być uznane za dowód poniesienia kosztów i uzyskania przychodów, które zostały uwzględnione przy obliczaniu dochodu jako podstawy opodatkowania.
Jakkolwiek ustawa nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, przepisy te nie mogą mieć charakteru 'podatkotwórczego', co wynika z orzecznictwa sądowego.
Przychodami i kosztami mającymi wpływ na ustalenie dochodu podatkowego są tylko te przychody i koszty, które zostały wyraźnie określone w przepisach prawa podatkowego.
Zmiana nazwy firmy czy też siedziby spółki w trakcie roku podatkowego nie stanowią o zmianie podmiotu opodatkowania. Jest to ten sam podatnik.
W związku z powyższym, mając na uwadze stan faktyczny i prawny obowiązujący w dacie sporządzenia wniosku, należy stwierdzić, że stanowisko podatnika w przedmiotowej kwestii jest nieprawidłowe gdyż wydatki związane z utrzymaniem koni można uznać za koszty uzyskania przychodów z chwilą odnotowania zmiany umowy spółki (rozszerzenia przedmiotu działalności spółki) w KRS - rejestrze przedsiębiorców.
Zgodnie z art. 14 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika