Czy kwoty pobierane od najemców lokali spółdzielczych na poczet przyszłych kosztów termomodernizacji (...)

Czy kwoty pobierane od najemców lokali spółdzielczych na poczet przyszłych kosztów termomodernizacji budynków stanowią przychody Spółdzielni dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?

Z treści złożonego przez Podatnika wniosku wynika następujący stan faktyczny.
Spółdzielnia podejmuje przedsięwzięcie termomodernizacyjne, traktowane jako modernizacja budynków. W związku z tym Spółdzielnia zamierza w stosunku do najemców lokali spółdzielczych ustalić w kwocie pobieranego czynszu najmu określoną kwotę na poczet przyszłych kosztów inwestycji, w celu złagodzenia skutków finansowych późniejszego rozliczenia inwestycji. Inwestycje termomodernizacyjne przeprowadzane będą systematycznie w okresie 10 lat i dopiero w dacie ich rozliczenia znany będzie ich koszt. Kwoty pobierane na poczet inwestycji dotyczących lokali wynajmowanych ewidencjonowane będą na koncie rozliczeń międzyokresowych.
Zdaniem Podatnika, pobierane kwoty z ww. tytułu, wkalkulowane w stawkę czynszu najmu lokalu, ewidencjonowane do czasu realizacji i rozliczenia inwestycji na koncie rozliczeń międzyokresowych, nie stanowią dla Spółdzielni przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Porady prawne

Dokonując oceny prawnej stanowiska Podatnika na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, organ podatkowy stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami są m. in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, a w zakresie przychodów związanych z działalnością gospodarczą, osiągniętych w roku podatkowym ? także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Z kolei przepis art. 12 ust. 3c ustawy stanowi, że za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.
W świetle powyższych uregulowań prawnych organ podatkowy nie podziela stanowiska Podatnika. W swoim wniosku Spółdzielnia podaje bowiem, że pobierane od najemców lokali kwoty na pokrycie kosztów modernizacji budynków zostaną wkalkulowane w stawkę czynszu najmu lokalu. Taki stan faktyczny świadczy, że pobierane od najemców kwoty de facto spowodują podwyższenie o ich wartość czynszu najmu lokali, stając się jednym z elementów tego czynszu.
Przywołane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oznaczają, że przychody uzyskiwane przez Spółdzielnię z tytułu czynszu najmu są dla Niej przychodami należnymi z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy, niezależnie od ich faktycznego otrzymania. Momentem uzyskania tych przychodów jest dzień, w którym należności z tytułu czynszu najmu stają się wymagalne. Tym samym także kwoty pobierane na poczet kosztów modernizacji budynków, wkalkulowane w stawkę czynszu najmu lokali, stanowią przychody w rachunku podatkowym w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy, jako składnik tego czynszu.
Należy przy tym nadmienić, że księgowanie pobieranych z omawianego tytułu kwot dla celów rachunkowych na koncie rozliczeń międzyokresowych nie przesądza o wyłączeniu ich z przychodów w rachunku podatkowym. O tym decydują bowiem przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które w swej treści nie posługują się pojęciem rozliczeń międzyokresowych.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika