Czy wniesienie całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej pociąga za sobą obowiązek (...)

Czy wniesienie całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej pociąga za sobą obowiązek korekty podatku naliczonego?

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 12.02.2003 r. uzupełnione w dniu 17.03.2003 r. w sprawie odliczenia od dochodu poniesionych wydatków na budowę kanalizacji sanitarnej na terenie wiejskim informuje, że stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30 stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9 art. 24 ust. 1 i 2 ust. 4-7 lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizn na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno-opiekuńczą, bezpieczeństwa publicznego, obrony narodowej, ochrony środowiska, dobroczynne, a także na cele związane z budownictwem mieszkaniowym dla samorządu terytorialnego i na budowę strażnic jednostek ochrony przeciwpożarowej, w rozumieniu przepisów o ochronie przeciwpożarowej, oraz ich wyposażenie i utrzymanie - łącznie do wysokości nie przekraczającej 10% dochodu.

Porady prawne

Darowiznę na budowę kanalizacji sanitarnej można uznać za darowiznę na rzecz ochrony środowiska, podlegające odliczeniu w myśl wyżej powołanego art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b.

Za darowizny na ochronę środowiska uznawane są darowizny przekazywane na cele określone w ustawie z dnia 27.07.2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo Ochrony Środowiska, ustawy o odpadach oraz zmiany niektórych ustaw (Dz. U. Nr 100 z 2001r., poz. 1085.).

Zgodnie z art. 26 ust. 7 ww. ustawy wysokość wydatków na cele określone w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b tej ustawy ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym, że, jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, wysokość wydatków na cele wymienione w ust. 1 pkt 9 tego artykułu ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Należy zaznaczyć, iż użyte przez ustawodawcę pojęcie 'dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego' jest pojęciem szerokim i obejmuje swym zakresem rozmaite formy dowodzenia wpłat na rachunek bankowy.

Dlatego też, wszelkie dowody wpłat na rachunek bankowy obdarowanego, z których oprócz numeru tego rachunku, jednoznacznie wynika nazwisko darczyńcy, kwota darowizny, jak również, na jaki cel ją przekazano, będą stanowiły dla darczyńcy dowód, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie.

Instytucję prawną darowizny określają przepisy art. 888-902 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16 poz. 93 ze zm.) jako umowę polegającą na zobowiązaniu się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku (na zasadzie dobrowolności)

Oznacza to, że darowizna musi posiadać przymiot nieekwiwalentności.

Stąd też w każdym przypadku kwoty przekazane przez darczyńcę na rzecz obdarowanego, żeby mogły być uznane za darowizny przede wszystkim muszą realizować cele określone w powołanym wyżej przepisie i jednocześnie nie mogą wiązać się ze świadczeniem wzajemnym ze strony obdarowanego względem darczyńcy. Istotnym jest, zatem, aby darowizny przekazane przez darczyńcę nie były w późniejszym okresie spożytkowane na ich rzecz. Z przedłożonego dowodu wpłaty wynika, że wpłata ta dotyczy budowy kanalizacji i dokonana została na rzecz Komitetu budowy kanalizacji w W.

Z przedłożonej umowy nr 077/2001 zawartej w dniu 28.03.2001 r. w M. pomiędzy Stowarzyszeniem 'Społeczny komitet budowy kanalizacji w W.', a Panią Janiną K. wynika, że - warunkiem uzyskania zgody Wodociągów Kieleckich na wykonanie we własnym zakresie przyłącza kanalizacyjnego jest wniesienie pełnej wpłaty, o której mowa w § 4 ust. 1 umowy.

Paragraf 9 przedmiotowej umowy stanowi - w przypadku nieterminowego dokonania wpłat zostaną naliczone odsetki ustawowe za zwłokę liczone od dnia wymagalności roszczenia, o którym mowa w § 4 ust. 2 umowy, który stanowi: zgodnie z Uchwałą Zarządu gminy M. Nr 336/2001 z dnia 30.01.2001 r. udział finansowy mieszkańców w kanalizacji sanitarnej w W. w 2001r wynosi 1940 zł., powyższą kwotę uczestnik zobowiązuje się wpłacić do rąk upoważnionego przedstawiciela Komitetu w ratach.

A zatem w Pani przypadku w świetle powołanych przepisów i przedłożonych dokumentów nie będzie Pani mogła odliczyć wpłaconej kwoty jako darowizny.

W wyroku z 21.04.1998 r. (sygn. III SA 129/97) NSA uznał, że nie można mówić o darowiźnie i uldze w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli prawo do podłączenia się do kanalizacji jest uzależnione od dokonania wpłaty. Wówczas jest to nie darowizna - lecz zapłata za pewną usługę.

Natomiast koszty związane z przyłączem kanalizacji sanitarnej do budynku mieszkalnego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizacje budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz.788) mogą zostać odliczone w ramach ulgi remontowej do wysokości obowiązującego limitu.

Warunkiem odliczenia wydatków remontowych jest ich udokumentowanie fakturą wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku- art. 27a ust. 6 pkt 1 ww. ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika