dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek sygn: PD-II/OG/005/69/35/2003

dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 27.03.2003 r. w sprawie przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku w kasie mieszkaniowej na zakup lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym oraz możliwości skorzystania z ulgi remontowej na remont zakupionego lokalu bez konieczności pomniejszenia ulgi o wycofane oszczędności z kasy mieszkaniowej informuje:

Stosownie do art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r. w związku z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) obowiązek zwracania wykorzystanej ulgi z tytułu wpłat do kasy mieszkaniowej dotyczy podatników, którzy po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie oszczędzania nie wydatkują wycofanej kwoty zgodnie z celami systematycznego oszczędzania. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. Nr 98, poz. 1070) przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową do przechowywania oszczędności i udzielania po upływie tego okresu, z zastrzeżeniem art. 12 i 13, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Porady prawne

Stosownie do ust. 2 powołanego art. 8 celami mieszkaniowymi, o których mowa w ust. 1, są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu lub lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu, albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Ponadto przepis art. 27a, ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zastrzega, że jeżeli podatnik korzystał z odliczeń z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej, a następnie zgromadzone oszczędności wydatkował zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, to kwoty odliczeń z zakresu dużej ulgi budowlanej, jak również ulgi dotyczące remontu i modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego oraz zakupu gruntu lub odpłatnego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, ulegają pomniejszeniu o kwoty dokonanych wcześniej odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Zasada ta służy wyeliminowaniu dwukrotnego odliczenia od podatku kwot wydatkowanych na cele mieszkaniowe, tj. najpierw na etapie gromadzenia środków na rachunku, a następnie na etapie realizacji celów mieszkaniowych.Z sytuacją taką mamy do czynienia, gdy oszczędności zgromadzone w kasie podlegały odliczeniu od podatku, a następnie pokrywały wydatki mieszkaniowe wymienione w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści pisma wynika, że środki wycofane z kasy w m-cu marcu 2002 r. i kwotę kredytu przeznaczyła Pani w m-cu czerwcu 2002 r. w całości na zakup mieszkania na rynku wtórnym tj. cel mieszkaniowy określony w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995 r.

Z tytułu zakupu tego mieszkania nie może Pani korzystać z ulgi podatkowej w świetle obowiązujących przepisów, a zatem w zeznaniu podatkowym nie dokonuje Pani żadnego pomniejszenia o kwotę odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Nie będzie Pani zobligowana również do pomniejszenia ulgi remontowej, ponieważ remont był finansowany z innych środków aniżeli oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej.

Wpłaty na fundusz remontowy może Pani odliczyć od podatku w limicie ulgi remontowej na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika