Możliwość kwalifikacji osiąganego przychodu oraz ponoszonych kosztów przez podatnika prowadzącego (...)

Możliwość kwalifikacji osiąganego przychodu oraz ponoszonych kosztów przez podatnika prowadzącego działalność rolniczą, a także pozarolniczą.

Z treści pisma Podatnika wynika, że wątpliwości zrodziły się w związku z klasyfikacją do działalności rolniczej i pozarolniczej uzyskiwanych przychodów i ponoszonych kosztów.

Wśród przychodów Jednostka wymienia: otrzymane odsetki i naliczone różnice kursowe od należności, odsetki bankowe od wkładów na posiadanych rachunkach, przychody ze sprzedaży majątku służącego działalności rolniczej i pozarolniczej. Natomiast wśród kosztów wyliczono: zapłacone odsetki i naliczone różnice kursowe od zobowiązań, zapłacone odsetki od kredytów bankowych, różnice kursowe naliczone od kredytów dewizowych, koszty sądowe poniesione w wyniku dochodzenia należności związanych z działalnością rolniczą.

Porady prawne

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż stosownie do regulacji art. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie stosuje się przepisów tej ustawy do przychodów z działalności rolniczej. Działalność rolnicza została zdefiniowana w ust. 2 w/w artykułu, w myśl którego jest to działalność polegająca m.in. na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych.

Zatem, odnosząc się do kwestii dotyczącej opisanych przychodów należy stwierdzić, że nie są one przychodami z działalności rolniczej. Zarówno bowiem, wskazane odsetki, różnice kursowe jak i przychód ze sprzedaży majątku, nie są przychodami z działalności rolniczej zdefiniowanej w art. 2 ust. 2 ustawy podatkowej.

Dodatkowo należy stwierdzić, że stosownie do unormowań art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości. Ustawodawca w przepisie tym, zwalnia od podatku dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego (pod warunkiem spełnienia wymogu przewidzianego tym przepisem), co oznacza, iż w w/w przypadkach winny znaleźć zastosowanie przepisy ogólne powoływanej ustawy.

Odnosząc się, natomiast do wymienionych powyżej kosztów, należy stwierdzić, że na mocy przepisów art. 15 ust. 2 tej samej ustawy, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

W świetle powyższego należy zauważyć, że w przypadku prowadzenia działalności rolniczej oraz pozarolniczej i wystąpienia wątpliwości co do kwalifikacji poniesionych wydatków - te właśnie przepisy powinny znaleźć zastosowanie.

Jednakże odnosząc się do opisanych powyżej wydatków, wobec treści art. 2 w/w ustawy, przy spełnieniu wymogu wynikającego z art. 15 ust. 1 tej samej ustawy (tj. istnieniu związku tych wydatków z osiągniętym przychodem) stanowić będą one koszt podatkowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika