Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy dotacja otrzymana z budżetu Państwa z przeznaczeniem na prowadzenie (...)

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy dotacja otrzymana z budżetu Państwa z przeznaczeniem na prowadzenie niepublicznej placówki oświatowej jest dochodem wolnym od podatku.

Na podstawie art.216 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (jedn. tekst: Dz.U. Nr 8 poz. 60 ze zm.) , w związku z wnioskiem Spółki z dnia 14.06.2006r. (data złożenia do tutejszego organu podatkowego - 14.06.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w indywidualnej sprawie Spółki - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W piśmie Spółki złożonym do tutejszego organu podatkowego w dniu 14.06.2006r. Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy dotacja otrzymana przez Spółkę z budżetu Powiatu z przeznaczeniem na prowadzenie niepublicznej placówki oświatowej jest dochodem wolnym od podatku.Jak podano we wniosku Spółka prowadzi Policealną Szkołę Zawodową ......... Na prowadzenie tej niepublicznej placówki oświatowej Spółka otrzymuje dotacje z budżetu Powiatu. Dotacja ustalana jest na każdy rok budżetowy, a jej wielkość zostaje określona na 1 ucznia. W swym wniosku Spółka zawarła stanowisko stwierdzające, że dotacje należy uznać za dochód wolny od podatku na podstawie art. 17 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Porady prawne

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza co następuje:

Ustawa z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (jedn. tekst: Dz.U. z 2000r. Nr 54 poz.654 ze zm.) w treści obowiązującej do dnia 31.12.2003r. stanowiła, w art.17 ust.1 pkt 14, że wolne od podatku dochodowego są dotacje z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.Przepis ten został uchylony ustawą z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 202 poz.1957), przy czym na podstawie art.5 wyżej wymienionej ustawy zmieniającej - zwolnienie to miało obowiązywać do końca 2004r.Dalsze przedłużenie okresu obowiązywania tego zwolnienia zostało zawarte w ustawie z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254 poz. 2553). Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 18 listopada 2004r. zwolnienie, o którym mowa między innymi w cytowanym na wstępie przepisie art. 17 ust.1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie obowiązywać do dnia 31 grudnia 2006r.Zwolnienie do dotyczy dochodów z tytułu wszelkich dotacji, udzielanych z budżetu państwa lub budżetów samorządowych, z wyjątkiem tych odnoszących się do dotacji na nieobjęte zwolnieniem dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych. Dla zakresu tego zwolnienia nie jest więc istotny rodzaj dotacji, ich charakter i to czy są określane jako dotacje podmiotowe, przedmiotowe czy też celowe. Również nie ma znaczenia sposób wykorzystania tych dotacji. Ważne jest natomiast źródło ich pochodzenia, którym musi być budżet państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.Rozważając w konkretnym przypadku zastosowanie zwolnienia z art. 17 ust.1 pkt. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy ustalić czy uzyskany dochód ma charakter dotacji i z jakiego źródła ta dotacja pochodzi. Pod pojęciem dotacji rozumie się wypłacane ze środków publicznych kwoty mające charakter jednostronnego świadczenia na rzecz podmiotów spoza sektora publicznego oraz mające taki sam charakter przepływy pieniężne między różnymi podmiotami sektora publicznego.Otrzymana przez Spółkę dotacja z budżetu Powiatu spełnia wyżej opisane kryteria zarówno co do charakteru otrzymanych środków, jak i ich źródła pochodzenia, a tym samym korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych do dnia 31.12.2006r.

Należy dodać, że zgodnie z art.16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów sfinansowanych z dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Zatem ani dotacje, ani też wydatki sfinansowane z tych dotacji nie będą miały wpływu na podstawę opodatkowania..

Moment uzyskania przychodu z tytułu dotacji wynika z przepisów art.12 ust.1 pkt 1 i 2 oraz ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tymi przepisami przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, wartość nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze, a także w przypadku przychodów z działalności gospodarczej - przychody należne choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. W świetle powyższego dotacje są przychodem z chwilą ich faktycznego otrzymania ( a nie np. przyznania).

Tak więc stanowisko Spółki dotyczące zwolnienia dotacji z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe, jednakże zwolnienie to wynika z innego przepisu prawa podatkowego niż wskazany prze z Spółkę.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (art.14b§1 Ordynacji podatkowej), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (14b §2 Ordynacji podatkowej).

Na niniejsze postanowienie służy Spółce prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu , za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich ( art. 220 i 223 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 §2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika