Począwszy od dnia 5 grudnia 1997 r., tzn. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. (...)

Począwszy od dnia 5 grudnia 1997 r., tzn. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 ze zm.), Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki przysługuje kompetencja do wymierzania kar pieniężnych wobec podmiotów stosujących wyższe od zatwierdzonych ceny lub taryfy w odniesieniu do paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła (art. 56 ust. 2 i art. 56 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 72 Prawa energetycznego).

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Urząd Skarbowy w Staszowie na złożone w dniu 19.05.2003 r. zapytanie w sprawie udzielenia pisemnej informacji odnośnie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego informuje:

W myśl art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), odliczeniu od podatku dochodowego za 2002 r. podlega 19% wydatków poniesionych w tym roku na ?odpłatne kształcenie w szkołach wyższych, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o wyższych szkołach zawodowych?. Odliczenie od podatku z tego tytułu za 2002 r. nie może przekroczyć kwoty 760,00 zł.

Ustawodawca nie precyzuje katalogu konkretnych wydatków, używa jedynie ogólnego pojęcia wydatków na ?odpłatne kształcenie w szkołach wyższych (...)?. Pomocne w sprecyzowaniu wydatków objętych ulgą będą, zatem przepisy ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 ze zm.). Zgodnie z art. 4 ust. 2 powołanej ustawy o szkolnictwie wyższym w szkole wyższej zwanej w tej ustawie ?uczelnią? mogą być prowadzone jednolite studia magisterskie, studia wyższe zawodowe i uzupełniające studia magisterskie. Uczelnia może również prowadzić studia podyplomowe, studia doktoranckie oraz studia i kursy specjalne. Odliczeniu podlegają, bowiem wydatki poniesione na opłatę za studia (np. czesne, opłaty egzaminacyjne, wpisowe). Natomiast nie podlegają odliczeniu wydatki poniesione na zakup podręczników, opłatę za akademik, koszty przejazdów, wyżywienie.

Prawo do odliczenia od podatku za 2002r. przysługuje:

  • podatnikowi kształcącemu się w szkole wyższej ? o ile nie ukończył 35 roku życia,
  • podatnikowi, na którego utrzymaniu pozostaje osoba kształcąca się w szkole wyższej o ile osoba ta nie ukończyła 25 roku życia i nie uzyskuje dochodów, z wyjątkiem dochodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku.

Podstawą odliczenia wydatków poniesionych na kształcenie w szkole wyższej jest posiadanie przez podatnika dowodu ich poniesienia. Wystarczającymi dokumentami będą m.in. rachunki bądź dowody wpłaty wystawione przez szkołę wyższą. Z dokumentów tych powinno wynikać, kto poniósł wydatek, rodzaj wydatku, data jego wystawienia oraz wysokość, a także, kto wystawił rachunek (dowód wpłaty).

Zgodnie z art.140 ww. ustawy o szkolnictwie wyższym do studiowania w uczelni, w wyłączeniem studiów typu otwartego, może być dopuszczona wyłącznie osoba posiadająca świadectwo dojrzałości. Dotyczy to również studiowania w charakterze wolnego słuchacza.

Z przedłożonego przez Panią dowodu wpłaty wynika, że w dniu 20.02.2002 r. dokonała Pani wpłaty w kwocie 3.000,00 zł. na konto Uniwersytetu Gdańskiego Wydział Ekonomiczny tytułem opłaty za studia dzienne Wydział Ekonomiczny córki Agnieszki R. ? wolny słuchacz. Zdaniem tut. Urzędu wydatek ten można zakwalifikować do wydatków na kształcenie w szkołach wyższych. Wobec powyższego przedstawione przez Panią stanowisko w przedmiotowej sprawie jest słuszne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika