Zarówno na etapie realizacji podjętej inwestycji, jak i na etapie sprzedaży tej nieruchomości gruntowej (...)

Zarówno na etapie realizacji podjętej inwestycji, jak i na etapie sprzedaży tej nieruchomości gruntowej wraz z wykonanymi fundamentami pawilonu - nie istniały ani podstawy faktyczne, ani też podstawy prawne, które uzasadniałyby traktowanie J w tym zakresie jako podatnika podatku od towarów i usług.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Urząd Skarbowy w Staszowie na złożone w dniu 26.03.2003 r. zapytanie w sprawie udzielenia pisemnej informacji odnośnie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego informuje:

W myśl art. 27c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy uzyskujący przychody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3. mogą korzystać z ulgi polegającej na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów, zwanej dalej ulgą uczniowską.

Porady prawne

Ulgę z tytułu wyszkolenia uczniów można odliczać od należnego podatku dochodowego od następnego miesiąca, w którym wydano decyzję o jej przyznaniu, aż do jej wyczerpania (do czasu odliczenia pełnej kwoty ulgi od podatku). Ustawodawca nie wprowadził ograniczenia, co do możliwości odliczania ulgi wyłącznie od podatku przypadającego od dochodów z działalności gospodarczej. Podatnik zna, zatem prawo do wykorzystania przyznanej ulgi, która nie znalazła pokrycia w podatku dochodowym od dochodu uzyskanego z prowadzonej działalności gospodarczej, poprzez odliczenie jej od podatku dochodowego przypadającego od dochodów z innych źródeł.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być, na, wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy. W tym przypadku podatek ustala się na imię obojga małżonków.

Z konstrukcji ww. przepisu wynika, że skutkiem złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie jest powstanie wspólnego podatku małżonków, który obniżają ulgi ( w tym ulga z tytułu nauki zawodu) bez względu na to czy prawo do nich nabył mąż, czy żona; dla ulg odliczanych od wspólnego podatku nie wprowadzono, bowiem dyspozycji, że odliczane są przez każdego z małżonków w proporcji do uzyskanych przez siebie dochodów; uregulowania takiego nie zawierają również przepisy regulujące zasady przyznawania ulg z tytułu nauki zawodu.

Zatem 'w przypadku, gdy podatnik nie uzyska dochodu z działalności gospodarczej, ale uzyska dochody z innych źródeł, a korzysta ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem, ma prawo dokonać stosownego odliczenia od podatku dochodowego ustalonego od wspólnych dochodów małżonków, do wysokości określonej w decyzji urzędu skarbowego przyznającej ulgę z tytułu wyszkolenia ucznia.(...) Brak jest natomiast możliwości dokonania stosownego odliczenia od podatku współmałżonka, jeżeli w danym roku podatkowym podatnik z prowadzonej działalności gospodarczej poniósł stratę i nie osiągnął dochodów z innych źródeł' (pismo Ministerstwa Finansów z dnia 3 stycznia 2002 r., Nr PB5/IMD/MC-068-323/2001).

Wobec powyższego przedstawione przez Panią stanowisko w przedmiotowej sprawie jest słuszne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika