Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki związane z najmem mieszkania w miejscu (...)

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki związane z najmem mieszkania w miejscu siedziby spółki, udokumentowanych fakturą wystawiona na spółkę cywilną?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.04.2005 r., uzupełnionego w dniu 12.05.2005 r. o opłatę skarbową, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Podatnik pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Siedziba spółki znajduje się w znacznej odległości od miejsca zamieszkania.
Pismem z dnia 18.04.2005 r. zwrócił sie Podatnik z zapytaniem, dotyczącym możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z najmem mieszkania w miejscu siedziby spółki, udokumentowanych fakturą wystawioną na spółkę cywilną.
Podatnik podniósł, że ze względu na chorobę wspólnika, jest zobligowany do co najmniej kilkudniowego pobytu w miejscu wykonywania działalności gospodarczej w związku z koniecznością organizacji i nadzoru produkcji.
Zdaniem Podatnika, koszty najmu mieszkania stanowią koszt uzyskania przychodów spółki ze względu na bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Nie ulega wątpliwości, że istotą i celem prowadzenia przez Podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, jest osiąganie przychodów. Istnieje jednak grupa wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzysknia przychodu przedsiębiorcy, gdyż należą do grupy wydatków, które ponosi każda osoba fizyczna niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą czy też nie. Mowa tu m. in. o wyżywieniu przedsiębiorcy, zakupie odzieży, środków higieny osobistej, czy też zapewnieniu sobie odpowiednich warunków mieszkaniowych. Są to typowe wydatki konsumpcyjne, które powinny być pokrywane z dochodu przedsiębiorcy po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na względzie, tut. Organ stwierdza, iż stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego aktualnie obowiązującego, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnik/podatnika/ inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika