Czy odsetki od kredytu bankowego przeznaczonego na zakup części udziałów stanowią koszt uzyskania (...)

Czy odsetki od kredytu bankowego przeznaczonego na zakup części udziałów stanowią koszt uzyskania przychodów?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.01.2005 r. (data otrzymania 02.02.2005 r.) uzupełnionego w dniu 28.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Spółka, jak wynika z powyższego wniosku dokonała zakupu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Nabycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostało sfinansowane w części własnymi środkami (około 15%) oraz kredytem bankowym (pozostała część 85%).
Spłata przedmiotowego kredytu bankowego, łącznie z odsetkami, określona została do 2010 roku. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w/w udziały są przedmiotem niewielkiego obrotu i generują określone przychody.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy odsetki od kredytu bankowego, przeznaczonego na zakup części udziałów stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia chociaż nie są bezpośrednio związane ze zbyciem tych udziałów w danym okresie sprawozdawczym.

Zdaniem wnoszącego wniosek, odsetki od zaciągniętego kredytu na zakup udziałów w spółce z o.o. stanowią koszt uzyskania przychodów w m-cu ich poniesienia czyli zapłaty.

W myśl zapisów art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1.
Należy mieć także na uwadze, iż nie wszystkie wydatki, nawet jeśli nie są wymienione w art. 16 ust. 1 stanowią koszty uzyskania przychodów. Zwrot 'w celu' użyty w tym przepisie oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między nim a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.
W świetle art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.
Zatem wydatki na objęcie lub nabycie udziałów nie są kosztem uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia. Będą one jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.
Do wydatków na nabycie udziałów (akcji) należy zaliczyć wszelkie wydatki bezpośrednio warunkujące to nabycie, a więc wydatki, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów (akcji) nie byłoby możliwe. Takimi wydatkami są w szczególności: cena za udziały oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem, t. j. koszty obsługi prawnej, koszty czynności notarialnych czy maklerskich.
Natomiast, koszty zaciągniętego kredytu t. j. odsetki i prowizje, które wystąpią ze względu na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki nie traktuje się jako wydatków na nabycie udziałów czy zakup akcji lecz jako zapłatę za kredyt. Rozdzielić, bowiem należy pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków.
Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji). Niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy podatkowej stanowiąa` contrario koszt uzyskania przychodów w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przestawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika