Czy szpital ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z usługami medycznymi (...)

Czy szpital ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z usługami medycznymi wykonanymi ponad 1/12 kontraktu zawartego z NFZ?

W uzupełnieniu pisma Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta Nr US/.PDP/423-10/03 z dnia 10.07.2003 r. stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydaną w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14 b § 2 wymienionej ustawy stwierdza, co następuje.

Szpital świadczy usługi medyczne dla pacjentów ubezpieczonych w NFZ. Wykonane przez Szpital usługi są rozliczane i fakturowane w ramach limitów, określonych w umowach zawartych pomiędzy Szpitalem a Kasą Chorych (obecnie NFZ). Z pisma Strony wynika, że zapotrzebowanie na usługi świadczone przez Szpital jest dużo wyższe niż przewiduje to kontrakt zawarty z NFZ. Zgodnie z kontraktem śwadczeniodawca (tj. Szpital) ponosi odpowiedzialność za udzielanie i zaniechanie udzielenia świadczeń oraz jest obowiązany do udzielania świadczeń zdrowotnych każdemu ubezpieczonemu zgłaszającemu się do szpitala.

Porady prawne

Szpital fakturuje wykonane usługi medyczne miesięcznie po rozliczeniu danego miesiąca. Fakturowane są również wykonane usługi powyżej 1/12 kontraktu, na wykonanie których Szpital ponosi określone koszty. Faktury za usługi wykonane ponad limit określony w kontrakcie są jednak zwracane przez NFZ jako bezpodstawne.

W związku z powyższym Strona zwraca się z zapytaniem czy należy zafakturować wszystkie wykonane usługi w danym miesiącu i wykazać jako przychód, czy tylko do 1/12 kontraktu oraz czy wydatki związane z wykonaniem usług ponad 1/12 kontraktu stanowią koszt uzyskania przychodu.

Datę powstania przychodu definiuje art. 12 ust. 3 a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3 b i 3 c, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:
1) wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii lub
2) wykonanie usługi, lub
3) otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach. Odnośnie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z usługami wykonanymi ponad przyznany Szpitalowi limit, stwierdza się co następuje.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1

Jak wynika z § 3 pkt 2 umowy Nr 061/1000128/05/01 zawartej pomiędzy Szpitalem a Kasą Chorych, Szpital ?udziela świadczeń zdrowotnych zgodnie z posiadanymi uprawnieniami i przygotowaniem zawodowym każdemu ubezpieczonemu zgłaszającemu się, niezależnie od pory dnia, gdy potrzebuje on pomocy z powodu: wypadku, urazu, porodu, stanów zagrożenia życia oraz w razie uzyskania na podstawie odrębnych przepisów decyzji o przymusowej hospitalizacji'. § 4 wym. umowy stanowi, że Szpital ?ponosi pełną odpowiedzialność za udzielanie lub zaniechanie udzielania świadczeń przez osoby przez siebie zatrudnione lub udzielające świadczeń w jego imieniu na innej podstawie'.

Wydatki związane z tymi usługami wiążą się więc z realizacją zadań Szpitala, z jego działalnością.

Zgodnie z powyższym, Szpital ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z usługami medycznymi wykonanymi, w tym także ponad 1/12 kontraktu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika